Agco ve MF'nin üst düzey yöneticileri Türkiye'de

09 Haziran 2017 Cuma - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Agco ve MF'nin üst düzey yöneticileri Türkiye'de
Agco ve MF'nin üst düzey yöneticileri Türkiye'de

Agco Türkiye tarafından geçen yıl Mayıs ayında Gebze'de faaliyete geçirilen ve yedek parça deposu, eğitim ve yönetim merkezi olarak kullanılan yeni tesisin resmi açılışı Agco ve Massey Ferguson'un üst düzey yöneticileri tarafından gerçekleştirildi. Açılışın ardından ise 28 bin metrekarelik alana sahip olan tesis gezildi

Agco’nun Avrupa ve Ortadoğu’dan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rob Smith, Massey Ferguson’un Avrupa ve Ortadoğu’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Thierry Lhotte, Agco ve Massey Ferguson’un üst düzey diğer yöneticilerinin katılımıyla Gebze’deki yeni merkez tesisin açılışı gerçekleştirildi. Tesis açılışında bir araya gelme fırsatı yakaladığımız firma yetkilileri ile önemli konuları konuştuk. Agco'nun dünya çapındaki global tarım makineleri üreticilerinden biri olduğunu ifade eden yetkililer, Agco'nun tek işinin tarım makinesi olduğunu ve bunun üzerinde özellikle durduğunu belirtti. Yetkililer, Agco'nun dünyadaki global rakiplerinden bazılarının da tarım makineleri sektöründe oldukça önde geldiğini fakat bu firmaların genellikle tarım dışında inşaat, ormancılık gibi diğer alanlarda da hizmet verdiklerini, Agco'nun ise tarım alanında hizmet veren tek firma olduğunu kaydetti. Agco'nun geçen yıl dünya çapında 7.4 milyar dolarlık satış yaptığını kaydeden yetkililer, Agco'nun birden çok markaya sahip olduğunu ve Massey Ferguson başta olmak üzere Fendt, Challenger ile Valtra gibi markaların bünyesinde bulundurduğunu söyledi. Ayrıca bunun yanında özellikle silo yönetimi konusunda ve protein yem işleme konusunda da GSI isimli bir markalarının daha bulunduğunu aktardılar.

 

Türkiye beklentileri

Bugünün Agco için önemli bir gün olduğunu aktaran firma yetkilileri resmi olarak bölgesel merkezlerinin açılışını gerçekleştiğini Agco'nun Türkiye'de ana markalarından Massey Ferguson, Valtra, Fendt ve GSI ile operasyonu bulunduğunu dile getirdiler. Özellikle Massey Ferguson'un bu markalar arasında en büyük ve öne çıkmış olduğunu belirten yetkililer, “Massey Ferguson olarak Türkiye'deki operasyonlarımıza baktığımızda hem traktör tarafında hem de hasat makineleri tarafında iki ayrı ürün yapısıyla yerleşmiş durumda. Agco’nun Türkiye pazarına ve Türkiye pazarının geleceğine olan inancı çok yüksek. Türkiye pazarına yatırım yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Massey Ferguson’un Türkiye pazarına olan inancına şu an içinde bulunduğumuz tesis bir örnek. Bu yeni açılışı yapılan tesis bölgesel yedek parça deposu ve bölgesel eğitim merkezini de içinde barındırıyor. Eğitim merkezinde hem kullanıcı eğitimleri hem de Türkiye çapındaki servislere verilen eğitimlerin yapıldığı bir yer. Türkiye çapındaki servislere traktörlerin ve hasat makinelerinin servis ve satış sonrası bakımları ile ilgili eğitimler de burada veriliyor” diye ekledi. Açılışını yapılan bölgesel tesisin 35 milyon TL’lik bir yatırımın sonucu olduğu firma tarafından açıklanırken Türkiye için başka yatırım müjdelerinin olduğunu duyurularak şu şekilde açıklama yapıldı: “Manisa’da iş ortağı olan Tafe’nin açmış olduğu bir fabrika var. Bu fabrikaya 2010 yılından itibaren 20 milyon TL yatırım yapılmış durumda. 2020 yılında Agco iş ortağı Tafe'nin yatırımları 50 milyon TL’ye ulaşacak. Bu anlaşma ile Manisa'da Massey Ferguson olarak traktörlerin üretilip üretilip MF olarak kendileri tarafımızdan dağıtılmasını sağlayacak. Agco’nun Massey Ferguson traktörlerini Türkiye’de lokal olarak, yerlileştirilmiş olarak üretme planları da var. Bununla ilgili de Manisa'daki fabrikayla işbirliği de devam ediyor. Agco’nun belirtmiş olduğu yatırım planlarıyla ilgili paralel bir gelişme ve bu şekilde yeni yatırımlarla birlikte traktörlerinde yerlileşme de olacak. 80 beygirden 130 beygire kadar değişen güç aralıklarındaki bu seriyi tamamen Manisa'da üretmek için planları var. Global seri traktörler Türkiye pazarı için mükemmel uyum gösteren traktörler olarak biliniyor, yaklaşık bir yıldır da Türkiye pazarında olan bir ürün ve bu yepyeni seriyi de Türkiye'de üretmeyi planlıyor.”

Gebze bölgesel merkezi satın alma birimleri

“Gebze’deki bölgesel merkez içinde bir mühendislik ve farklı satın alma birimleri bulunuyor. Satın alma birimleri ile yaklaşık yılda 100 milyon dolarlık Türkiye’den parça alımı gerçekleştiriyor. Farklı satın alma birimleri var bu ofis içinde. Bu bahsedilen kısım özellikle Agco'nun dünya çapındaki fabrikaları için Türkiye’den alınan parçaları gösteriyor. Yine global olarak dağılmış olan 14 farklı fabrika için Türkiye’den alınan parçalar üretim süreçlerinin ardından bazıları yine ürün olarak Türkiye’ye geliyor. Traktör değeri olarak baktığınızda 4 bin 500 adet traktöre eş değerde Türkiye’den parça alımı gerçekleştiriyor. Bu da çok ciddi bir yetişmiş teknik gücümüzün olduğunun göstergesi. Pazarda bulunan pek çok rakip arasında, 4500 adete denk gelen bir ihracat yapmamız Agco'yu ciddi ihracat yapan bir firma pozisyonuna koyuyor.”

Türkiye'yi Massey Ferguson için vazgeçilmez kılan ne?

“Türkiye dünya çapında önemi bir tarım ülkesi. Türkiye’deki parktaki traktör sayısı 1,5 milyon, bunun yaklaşık üçte biri, yüzde 35‘i Massey Ferguson marka. Agco’nun Türkiye'de çok ciddi bir bayii ağı var. Bunların tamamı 3S dediğimiz bir yapıdan oluşuyor. 3S derken de aynı bayii kendi bölgesi içinde hem satıştan, hem servisten, hem de parçadan sorumlu. Zaten buradaki tesis de pazardaki Massey Ferguson marka olan yaklaşık 550 bin traktörün yedek parçasını da sağlamak üzere dizayn edilmiş durumda. Teknik eğitim merkezi 3S olan bayilerimizin teknik eğitim konusundaki ihtiyaçlarına destek vermek üzere dizayn edildi. Türkiye'deki yapılanma bu bayii ağıyla mevcut parkla da tamamen bir uyum içinde. Tüm farklı beygir güçlerinde tüm farklı çiftçi ihtiyaçlarına, farklı müşteri segmentlerine göre farklı traktörler sunabiliyor. Şu anda da -50 beygir gücünden, 400 beygir gücüne kadar Massey Ferguson olarak traktörleri Türkiye pazarına sunmaktalar. Massey Ferguson'un Türkiye'deki yatırımları büyüme planları ilgili, buna bir bütün olarak bakmak gerekli. Tabii burada en önemli nokta bu yatırım planlarının gerçekleştirilmesi için zaman gerekecek.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap