Tarımda kare kod sistemine geçiliyor

19 Temmuz 2017 Çarşamba - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tarımda kare kod sistemine geçiliyor
Tarımda kare kod sistemine geçiliyor

Bitki koruma ürünlerinde ve makinelerinde kare kod sistemine geçiliyor. Bu sayede zirai mücadele uygulamalarında bitki koruma ürünlerinin tavsiyelerine uygun olarak kullanılmamaları durumunda oluşan kalıntı, etki düşüklüğü v.b. riskler azaltılması hedefleniyor.

Bitki sağlığı ve bitkisel üretimde kalite, verim açısından yapılacak olan zirai mücadele, çok büyük önem arz ediyor. Türkiye'de yapılan zirai mücadele uygulamalarında tüm dünyada olduğu gibi büyük oranda kimyasal mücadele uygulanıyor. Bu çerçevede yapılacak olan zirai mücadele uygulamalarında bitki koruma ürünlerinin tavsiyelerine uygun olarak kullanılmamaları durumunda, kalıntı, etki düşüklüğü v.b. riskler söz konusu oluyor. Ayrıca bu durum, ülkemiz açısından stratejik bir öneme sahip olan tarım ürünlerinin başta ihracat olmak üzere pazar değerlerini düşürüyor. Bu sorunların önlenebilmesi için, bitki koruma ürünlerinin takibi büyük önem arz ediyor. Bitki koruma ürünlerinin kayıt altına alınması amacıyla, bitki koruma ürünlerinde kare kod sistemine geçilmesi söz konusu. Bu sistemle birlikte; bitki koruma ürünleri bayilerinde bulunan stok ve raftaki mevcut bitki koruma ürünlerinin hangi tarihte, ne miktarda ve kimden alındığı, bu ürünlerin hangi tarihte, ne miktarda, kime ve hangi üründe kullanılmak üzere satıldığı bilgisi takip edilebilecek. Bu konuda çalışmalar tamamlanmak üzere ve TARMAKBİR de bu kapsamda yapılan çalışmalarda bir paydaş olarak yer alıyor.

İkinci aşama

Kare kod uygulamasında ikinci aşama ise bitki koruma makineleri kapsamında olacak. Bitki koruma ürünlerinde olduğu gibi, bu kapsamdaki makinelerin de kare kod sistemi ile takip edilmesi ile ürün kimliğine tam ve hızlı erişim, toplu ve doğrulanmış sayısal verilere ulaşma, ürün takip, üretimde geleceğe yönelik daha doğru tahminlerde bulunma gibi imkânların yanı sıra, makinelerin deney raporuna anlık erişim imkanı (piyasa denetimleri), periyodik kontrol, kayıt dışı ürünlerin belirlenmesi gibi konularda da büyük bir gelişme yaşanması bekleniyor. Bitki koruma ürünlerinde (ilaçlarda) birkaç ay içinde bayi eğitimlerine başlanacak ve bu süreçte sektörle ilgili olarak bakanlık temsilcileri, kare kod konusunda çalışan yazılım ve donanım firmaları ve TARMAKBİR üyelerinin bir araya geleceği toplantıların yapılması planlanıyor.


 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER