Kadın çiftçiler, Türkiye'nin ilk karabuğdayını hasat etti

08 Ağustos 2017 Salı - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kadın çiftçiler, Türkiye'nin ilk karabuğdayını hasat etti
Kadın çiftçiler, Türkiye'nin ilk karabuğdayını hasat etti

TürkTraktör’ün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, AKÇAM ve KARSADER desteğiyle hayata geçirdiği ‘Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi’ ilk mahsulünü verdi. Proje kapsamında kadın çiftçiler ve aileleri, Bilecik Gölpazarı’nda ektikleri karabuğday tohumlarının ilk hasadını büyük bir şenlikle yaptılar

Bakanlık, üniversite, yerel yönetim, STK ve özel sektörün birlikte hayata geçirdiği model projelerden biri olan Filizlerin Mucizeleri'nin “Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi” ilk mahsulünü verdi. Projenin ilk etabına dahil edilen 25 kadın çiftçi ve aileleri tarımsal üretim konusunda birçok teorik ve pratik eğitimden geçmişti. Bu eğitimlerin ardından Nisan ayında, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden tedarik edilen karabuğday tohumları Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde 300 dekarlık bir alana ekilmişti. Proje kapsamında yapılan tüm bu çalışmaların ilk mahsulü ise 3 ay sonra, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) ve Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği, yerel yöneticiler, Kagider, Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin kadın çiftçileri ve aileleri ile TürkTraktör yetkililerinin katıldığı coşkulu bir ‘Karabuğday Hasat Şenliği’nde toplandı.

 

Kadın iş gücünü artırma

Bilecik’in yöresine ait halk oyunları gösterisiyle başlayan şenlikte TürkTraktör adına konuşma yapan TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alessandro Cazzin, “TürkTraktör olarak bu yılın başında Türkiye'de tarım ve otomotiv alanında kadın iş gücünün arttırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek üzere Filizlerin Mucizeleri Projesi'ni başlattık. Kadın iş gücünün iş alanlarına katılımını artırmak için önemli bir farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz. Bu konuyu tüm alanlarda desteklediğimizi göstermek adına projemizi eğitim, tarımsal üretim ve istihdam olmak üzere üç alt projeden oluşacak şekilde tasarladık. Bakanlık, üniversite, STK, yerel idareler ve özel sektörün birlikte hayata geçirdiği model bir projenin çıktılarını da çok kısa bir zamanda görmeye başladık. Bunlardan biri olan Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi bugün ilk mahsulünü veriyor. Bu anlamlı proje ile kadın çiftçilerimiz ve ailelerini, ülke tarım ve ekonomisine katkı sağlayacak çalışmaları birlikte yürütürken; aynı zamanda, Türkiye için yepyeni bir ürün olan karabuğdayı yetiştirmeleri konusunda da kendilerine destek oluyoruz. Nisan ayında çiftçi kadınlarımız ve aileleriyle beraber bu güzel topraklara ilk karabuğday tohumlarımızı ekmiştik. 3 ay boyunca da tarlada gerekli takiplerimizi aralıksız şekilde sürdürdük ve bugünün gelmesini büyük bir heyecan içinde bekledik. Hayatlara dokunan projemizin ilk mahsulünü ise bugün burada gerçekleştirdiğimiz Karabuğday Hasat Şenliği’nde alıyoruz” dedi.

Kırsal kalkınma

Karabuğday Hasat Şenliği’nde Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği (KARSADER) adına bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı, Yasemin Sürmeli “Hasat edilen ürünün pazarlanması için bölgede kurulan kooperatifin daha etkin hale gelmesi için tüm gücümüzle destek oluyoruz. Kooperatifimizin Gölflanos adıyla markalaşma tarafında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İyi Tarım Sertifikası almak üzere çalışmalara da başladık. Bu sayede karabuğdaya dekar başına verilen desteği de almayı hedefliyoruz. Bu, karabuğday yetiştiriciliği için Bakanlık ile birlikte verilen ilk destek olması bakımından da atılmış önemli bir adım. Projemiz hem çok yönlü hem de sürekli geliştirilebilen bir proje olma özelliğini taşıyor. Bizler de bu anlamda projemizi büyütmek ve etki alanını genişletmek adına aralıksız şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye açıkladı. Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) adına hasat şenliğine katılan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, “Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi” ile kırsalda ilk defa geniş paydaşlı ve kalkınma yönetişimine uygun bir projenin gerçekleştiğini; proje ile hem kırsalda-yerelde ekonomik kalkınmaya hem de örgütlenme ve faaliyetleri çeşitlendirme yoluyla sosyal-kültürel gelişime de katkıda bulunduklarını belirtti. Prof. Dr. Gülçubuk, projenin sürdürülebilir olmasına özel önem verildiğini ve bunun için kooperatifçilik yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımını esas aldıklarını, bundan hareketle kurulan “kadın kooperatifi” aracılığıyla projenin etkisini ve etkililiğini ulusal düzeye taşımaya çalıştıklarını ifade etti. Gülçubuk, projenin yaygınlaşması ve çıktılarının somutlaşması ile gelecek yıllarda bir model olarak farklı bölgelerde, farklı konularda uygulanarak kırsalın kalınmasına etkisinin daha da artabileceğini söyledi. Karabuğday Hasat Şenliği’nde konuşmaların ardından tüm konuklar, aylardır süren çalışmaların ilk mahsulünün toplanması heyecanına ortak olurken; tamamı karabuğdaydan hazırlanmış farklı yemeklerin de tadını çıkardılar.

 

Kadın çiftçilerin yorumları...

Filizlerin Mucizeleri'nin Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi'nde yer alan kadın çiftçilerden Rahime Yıldırım, Türkiye'nin ilk karabuğday hasadını gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Rahime Yıldırım, "Bilecik Gölpazarı Kurşunlu Köyü'nde tarım işiyle uğraşıyorum. Filizlerin Mucizeleri Projesi içerisinde yer alan 25 kadın çiftçiden birisiyim. Bu projeye dahil olduğum için çok mutluyum. Proje kapsamında birçok konuda eğitim aldık. Bugünde projemizin bir parçası olan karabuğdayın ilk hasadını yaptık ve ilk mahsulümüzü aldık. Hasadımız adeta şenlik havası içerisinde geçiyor. Bundan dolayı çok mutluyuz. Projenin başlangıcından açıkçası bu işleri nasıl yaparız diye endişelerimiz olmuştu. Fakat bize verilen desteklerle bu işi başardık ve Türkiye'nin ilk karabuğdayını yetiştirdik. İnşallah gelecek senelerde de aynı şekilde bereketli hasatlar elde ederiz. Projeden, ekimden ve aldığımız üründen çok memnunuz" dedi. Projenin daha da büyüyerek tüm Türkiye'ye yayılmasını istediğini belirten kadın çiftçi Yıldırım, bu konuda projede yer alan kadın çiftçilere büyük görev düştüğünü belirtti ve başarı elde etmeleri durumunda projenin büyüyerek devam edeceğini sözlerine ekledi.

Projede yer alan Melahat Yongacı, organik tarımı ve sağlıklı yaşamı sürdürebilir hale getirmek için daima çalışacaklarını aktararak bu projeler ile hayallerini gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Yongacı, "Proje kapsamında karabuğdayı ilk defa Bilecik'te ektik ve hasat ediyoruz. Nisan ayında tarlamıza ekim yaptık. Umutlu bekleyişimizin ardından bugünde karabuğdayın hasadını gerçekleştiriyoruz. Buğday, arpa, mısır ekip biçiyorduk ama karabuğdayı ilk defa denedik. Şu an için her şey çok güzel gidiyor. Daha da iyi olacağına inanıyorum. Bu proje ile hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Daha büyük yerlere ulaşmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Projede yer alan Seher İpek ise karabuğdayı ektiklerini ve 3 aylık bir süre içerisinde umutlu bekleyişleri geride bırakarak ilk hasadı gerçekleştirdiklerini aktararak şunları kaydetti: "Projede 25 kadın çiftçimiz ve aileleri yer alıyor. Hepimiz tarlamıza karabuğdayları ektik ve umutlu bir şekilde bekledik. Bugünde hasadımızı alıyoruz. İnşallah bu işin devamını getireceğiz. Her şey sağlıklı yaşam için. Karabuğdayın ilk adımını Bilecik'te biz attık. Bundan sonra devamının gelmesini ve Türkiye'ye yayılmasını istiyoruz."

Proje kapsamında birçok konuda kurs ve eğitim aldıklarını ifade eden kadın çiftçi Elif Kocakenar, proje başlangıcında biraz olumsuz düşüncelere kapıldıklarını fakat gerekli desteği gördüklerinde başaracaklarını inanarak yola çıktıklarını belirtti. Kocakenar, "Bugün düzenlenen etkinlikle projemizin ilk mahsulünü alıyoruz. Bu hasat projede yer alan tüm çiftçi ailelerimiz için inşallah hayırlı olur. Bizlere destek veren tüm herkese çok teşekkür ederiz" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap