“Agco'nun Türkiye pazarına inancı tam”

06 Kasım 2017 Pazartesi - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Agco'nun Türkiye pazarına inancı tam”
“Agco'nun Türkiye pazarına inancı tam”

İthal traktörlere getirilen ve 2018'den itibaren uygulamaya geçecek olan yüzde 21'lik ek gümrük vergi kararının ardından yatırım kararlarını hızlandıran Agco, Türkiye'deki traktör pazarına güvenerek çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Massey Ferguson traktörlerini Türk çiftçisi ile buluşturan Agco, Türkiye'de traktör üretmek için çalışmalarını başlattı. 2017 yılının ilk aylarında ithal traktörlere getiren ve 2018 yılında devreye geçmesi beklenen yüzde 21'lik vergi kararı sonrasında harekete geçen Agco, stratejik ortağı Tafe'nin yatırımlarını genişletiyor. Sektördeki gelişmeleri yakında takip eden profi Traktör Türkiye'de vergi kararının ardından yatırımlarını hızlandıran Agco'nun Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Aşçı ile bir araya geldi ve sorularını yöneltti.

İthal traktörlere getirilen ek gümrük vergi kararının ardından sektörde bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Agco'nun bu konudaki çalışmaları nelerdir?

Agco ve Stratejik Ortağı Tafe’nin var olan yatırımlarını genişletme ve ürün yelpazesini çeşitlendirme yönünde somut çalışmaları var. Bu konuda ilerleyen günlerde daha geniş bilgilendirme yapma imkanımız olacak.

Bu kararın ardından Agco'nun Türkiye pazarına bakış açısı nedir?

Agco için Türkiye son derece önemli bir pazardır ve ithalat ile ilgili karardan sonra da Agco’nun Türkiye’ye bakış açısı ve hedefleri ile ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Bu yatırımlar ile sektördeki dengeler sizce değişecek mi?

Ithalat rejimindeki değişikliğin sonucunda yatırımların artması elbette kaçınılmazdır. Bize göre sektörümüze yön vermesi gereken alan çiftçilerimizin seçimlerinde özgür olabilmeleri ve ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin bulunabiliyor olması. Bunun yanında satış sonrası faaliyetler ve bu alana yapılan yatırımlar sektörün geleceği ve sağlıklı büyümesi için gerekli. Biz de Türkiye’deki bayi yapılanmamızda ilk günden itibaren bu alana önem veriyoruz.

Geçen yıl rekor satış adetlerini yakalayan traktör pazarında bu yıl nasıl bir sonuç öngürüyorsunuz? Sizce, pazar geçen yılın satış adetlerini geçer mi?

2017 yılında da 2016 yılı gibi rekor düzeyde sona ereceğini ön görüyoruz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap