Karakoca Hayvancılık'ın işleri John Deere ile kolaylaştı

26 Mart 2018 Pazartesi - 17:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Karakoca Hayvancılık'ın işleri John Deere ile kolaylaştı
Karakoca Hayvancılık'ın işleri John Deere ile kolaylaştı

Konya Meram'daki çiftliğinde süt sığırcılığı üzerine odaklanan Karakoca Hayvancılık, 700 sağmal ineği ile günlük 18 bin litre süt üretimi gerçekleştiriyor. Hayvancılığın yanı sıra silajlık mısır üretimi de yapan işletme, zorlu işleri John Deere'ın traktör ve kendi yürür silaj makineleri ile kolaylaştırıyor

Uzun yıllar önce Konya'nın Meram İlçesi'nde aile işletmesi olarak kurulan ve ilk olarak tarım alanında faaliyet gösteren Karakoca Hayvancılık, 1995 yılında iş ağını genişleterek tarımın yanı sıra hayvancılık sektörüne giriş yaptı. 22 büyükbaş damızlık hayvan ile başladığı sektörde zamanla profesyonel hayvancılığa geçiş yapan ve bugün 700'ü sağmal olmak üzere toplam 1.500 büyükbaş sayısına ulaşan işletme, günlük 18 bin litre süt üretimi ile Türkiye'nin süt üretimine önemli katkılarda bulunuyor. Hayvancılıkla beraber tarımsal faaliyetlerini de devam ettiren Karakoca Hayvancılık, 3 bin 500 dekara yakın bir arazide silajlık mısır üretimi gerçekleştiriyor. Şu anda yüzde 70'i süt sığırcılığı üzerine kurulu olan Karakoca Hayvancılık İşletmesi'nin başında ise şu anda Mehmet Karakoca bulunuyor.

Mehmet Karakoca – İşletme Yöneticisi

Profesyonel hayvancılığa geçiş

Aile olarak tarımla iç içe olduklarını belirterek sözlerine başlayan Karakoca Hayvancılık İşletmesi Yöneticisi Mehmet Karakoca, 1985 yılına kadar Konya'da küçük bir işletme olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek şunları kaydetti: “İlk olarak tarım sektöründe yer aldık ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürdük. Fakat 1995 yılında ailemizin yıllardan beri sürdürdüğü tarım işletmesinin yanına hayvancılık işletmesini de ekledik. Daha öncede hayvanlarımız vardı ama daha küçük çaplı çalışmalar yapıyorduk. Fakat 1995 yılında profesyonel anlamda hayvancılığa geçiş yaptık ve işimizin büyümesiyle kurumsal bir kimlik oluşturduk. 2004 yılında ise Karakoca Hayvancılığı şirketimizi kurduk.” Sektöre 22 büyükbaş hayvan ile başladıklarını fakat zamanla işletmeyi büyüterek 700'ü sağmal olmak üzere toplam 1.500 büyükbaş hayvan sayısına ulaştıklarını dile getiren Mehmet Karakoca, “Bugünlere gelmek kolay olmadı. Çıktığımız bu yolda zaman zaman sorunlar yaşadık. Türkiye'de tarım ve hayvancılık yapmak istikrarı olmayan, yarını ne olduğu belli olmayan bir iş haline geldi. Dolayısıyla aradan geçen 23 yılda iyi ve kötü yıllar geçirdik ama her zaman işimizi düzgün yaptık” dedi.

Süt sığırcılığı ve mısır silajı

Hayvancılık sektöründe süt sığırcılığına odaklandıklarını ifade eden Karakoca, işletmelerinde yer alan sağmalların yüzde 90'ının “Holstein” cinsi olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Hayvancılık sektöründeki ana konumuz süt sığırcılığıdır. Bunun yanı sıra besicilikte yapıyoruz. Tabi dönemsel olarak hayvan alım - satım işiyle uğraştığımızda oldu. Fakat işletmemizin omurgasını tarif edecek olursak yüzde 70'i süt üzerine kurulu. Şu anda çiftliğimizde 700 sağmalımız bulunuyor ve günlük ortalama 18 bin litre süt üretimi gerçekleştiriyoruz.” Hayvan sayısı ve süt üretimiyle ilgili değerlendirmelerin ardından çiftlikteki işleyişle ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Karakoca, çiftlikte yaptıkları işleri şu şekilde sıraladı: “Çiftliğimizde öncelikle işimiz yemlemedir. Yemlemedeki ekipmanları sınıflandıracak olursak, bugün dünyanın her tarafında kullanılan son teknolojik makineleri ve yem vagonlarını kullanıyoruz. Öte yandan işletmenin en önemli unsuru, hatta kalbi diye nitelendirebildiğimiz sağım ünitelerimizde de bilgisayar destekli tam otomatik bir sistem kullanıyoruz. İneklerimiz el değmeden, makinelerle günde 3 defa sağılıyor.” Tarımsal faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak sözlerine devam eden İşletme Yönetici Karakoca, “Tarım konusunda alan olarak değil ama çeşit olarak sınırlıyız. Biz sadece yem bitkisi olarak silajlık mısır üretiyoruz. Başka ürettiğimiz bir bitki yok. Burada da kullandığımız alan yaklaşık 1.700 dekara tekabül ediyor. Bir de çiftçilere sözleşmeli üretim yaptırıyoruz. Onunla birlikte 3 bin 500 dekara yakın mısır hasadı gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

“John Deere, dünyaca bilinen bir marka”

Tarım ve hayvancılık tarafındaki zorlu işlerin traktör ve tarım ekipmanları ile kolaylaştığına dikkat çeken Karakoca, işletmelerinde 70 ila 150 beygir arasında 10 adet traktör, kendi yürür silaj makinesi, telehandler, yem vagonları, pulluk, mibzer ve rotavatör gibi tarım ekipmanlarını kullandıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “İşlerimizin büyük çoğunluğunu traktör ve tarım ekipmanları aracılığıyla yapıyoruz. Şu anda 70 ila 150 beygir arasında değişen 10 adet traktörümüz mevcut. İşletmemizde işe göre traktör seçimi yapılıyor. Örneğin; yem vagonunda 80 beygirlik bir traktöre ihtiyaç duymuyoruz ama ekim yaparken kullanacağımız traktörün 80 beygir olmasına dikkat ediyoruz. Onun dışında toprak hazırlamada kullandığımız traktörler 100 – 110 beygir arasında değişir. Bazen daha çok güç gerektiren işlerde ise 150 beygirlik traktörlerimizi kullanıyoruz.” Çiftliklerinde yer alan 10 adet traktörün 4 tanesinin John Deere markasına ait olduğuna dikkat çeken Mehmet Karakoca, ayrıca kendi yürür silaj makinesi ürün grubunda da John Deere markasını tercih ettiklerini belirtti. Karakoca, “Makine parkımızda John Deere markasına ait 2 adet 6115 MC, 1 adet 5085 M, 1 adet 6150 R serisi traktör ve 1 adet 7350 serisi kendi yürür silaj makinesi bulunuyor. İkinci kendi yürür silaj makinesi 8400R için anlaşmayı tamamladık, nisan ayında makineyi teslim alacağız” diyerek John Deere'ı tercih etme nedenlerini şu şekilde açıkladı: “John Deere, dünya tarafından kabul edilmiş bir marka. Tercih nedenimizin başında markanın kaliteli ve sağlam olması geliyor. Onun haricinde işletmemizde daha önceden farklı markalara ait traktörler kullanıyorduk. Bu traktörler ile John Deere arasında fiyat farkı vardı ama son dönemde fiyat farkı kalmadı. Eğer kaliteli bir marka, diğer markalara göre aynı koşullar ve şartlarda alınabiliyorsa tabi ki bizim için tercih nedeni olur. Tabi bunun haricinde John Deere'ın Konya Bayisi Şakiroğlu Tarım'ın bize sağladığı kolaylıklardan dolayı John Deere'ı tercih ettik.”

Sağlam ve dayanıklı

John Deere ve Şakiroğlu Tarım ile uzun yıllar önce tanışıp, çalışmaya başladıklarının altını çizen Karakoca, yaklaşık 23 yıldır sorunsuz bir şekilde çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekerek, John Deere traktörlerinden şu şekilde bahsetti: “John Deere, kaliteli malzeme ile üretilmiş, sağlam ve mukavemetli ürünlere sahip bir marka. Örneğin; John Deere haricinde farklı bir markayı ön yükleyici ile kullandığınızda, o traktör 3 yıl sonra hurdaya dönüyor. Ama ben biliyorum ki uzun yıllardır ön yükleyici ile çalışan John Deere'ler var. İşte burada sağlamlık ön plana çıkıyor. John Deere traktörleri sağlamlığın yanı sıra teknolojik donanım anlamında da zaten üst seviyede. Yani kısacası pazarda John Deere'ın muadili yok diyebilirim.” Son zamanlarda traktörlerin teknoloji ve üstün donanımlı bir şekilde üretildiğini de aktaran Mehmet Karakoca, “Artık traktörler o kadar donanımlı üretilmeye başladı ki traktörde ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Fakat biz bu konuda ihtiyacımız ne ise o donanımda traktör satın alıyoruz. Yani John Deere'ın hangi ürünü ve özelliği ihtiyacımızı karşılıyorsa, tercihimizi o yönde kullanıyoruz. Dolayısıyla aldığımız traktörlerin özelliklerini ve donanımlarını üst seviyede kullanabiliyoruz” dedi.

“8400R serisini çiftliğimize kazandırdık”

 

Traktörün yanı sıra kendi yürür silaj makinesinde de tercihlerini John Deree'den yana kullandıklarını belirten Karakoca, John Deere kendi yürür silaj makinelerinin tarımın vazgeçilmezleri arasında yer aldığını söyledi. Karakoca, “İşletmemizde tarımsal faaliyetlerimizde kullanmak üzere John Deere'ın 7350 serisi kendi yürür silaj makinesi bulunuyor. Bu makine bize yetiyordu ama son yıllarda sektördeki talepler değişti. Biz, geçmişte ürün pazarlarken en büyük müşterimize en fazla 3 bin ton ürün verebiliyorduk. Fakat, şu anda müşterilerimizin ölçeği büyüdü ve bizden 30 bin ton ürün talep ediyor. Dolayısıyla tek makine ile bu kadar yüklü tonları karşılamak bizim için büyük risk oluşturacaktı. O yüzden yeni makine satın almaya karar verdik. Malum hasat süresi kısıtlı olduğu için herhangi bir olumsuz bir durum yaşamamak için John Deere'ın 8400R serisi kendi yürür silaj makinesini çiftliğimize kazandırdık. Makineyle ilgili anlaşmayı sağladık, nisan ayında teslim alacağız. Bu yatırımla mevcut makinemizin teknolojisini bir üst seviyeye taşıdık. 7350 serisi ile bugüne kadar zaten sorunsuz çalıştık. 6 sezon hasat yaptık makine arıza yaptı diye hiç bir zaman işimiz aksamadı .Makineden çok memnun kaldığımız için yeniden John Deere'ı tercih ettik.” şeklinde konuştu.

Tercihimiz yeniden John Deere ve Şakiroğlu

John Deere ürünlerinin yanı sıra Şakiroğlu Tarım'ın satış sonrası hizmetlerinden oldukça memnun olduklarını fakat makinelerde herhangi bir arıza olmaması nedeniyle servisten bir türlü faydalanamadıklarını aktaran Karakoca, “John Deere'ın hasat makinesi ile yaklaşık 6 sezondur çalışıyoruz. Makineyle ilgili bugüne kadar en ufak bir sorun yaşamadık. Aynı şekilde uzun yıllardır John Deere traktörlerini de kullanıyoruz, traktörde de bir sorun yaşadığımızı hatırlamıyorum” dedi ve şunları ekledi: “Makinelerimizin düzenli olarak servis tarafından bakımı yapılıyor. Ama bu bakımlar makinelerimizde bir sorun olduğu için değil, sezonda herhangi bir sorunla karşılamamız için yapılıyor. Biz tüm işlerimizde yedekli çalışıyoruz. Şu anda yeni satın aldığımız 8400R serisini sezonda kullanmaya başlayacağız. 7350 serisini ise yedek olarak bırakacağız. Yedekli çalıştığımız için bugüne kadar arazide durduğumuz hiç olmadı.” Karakoca Hayvancılık olarak yakın dönemde süt sığırcılığıyla ilgili büyük bir projeyi hayata geçirmeyi düşündüklerini kaydeden Mehmet Karakoca, bu yatırımda gerekli tüm traktör ve ekipman ihtiyacında tercihlerinin yeniden John Deere ve Şakiroğlu Tarım olacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Süt sığırcılığıyla ilgili önemli bir projemizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Yatırım için tüm çalışmaları tamamladık sadece bir konuda tamamlamamız gereken bir süreç var, onu bekliyoruz. Bulunduğumuz işletmenin dışında farklı bir noktada yerleşim yerlerinden uzak, 1000 sağmallık bir süt sığırcılığı tesisi kurmayı planlıyoruz. Yeni projelerimizde tabi ki yeni traktör ve ekipmanlara da ihtiyacımız olacak. Bu ihtiyaçlarımızda tercihimiz yine John Deere olacak ve eksikliklerimizi Şakiroğlu Tarım'dan tamamlayacağız. John Deere kalitesinden Şakiroğlu Tarım'da satış politikasından ödün vermediği sürece alternatif aramamız çok anlamsız olur. O yüzden tercihimiz hiç bir zaman değişmeyecek.”

 

“Önceliğimiz müşteri memnuniyeti”

Karakoca Hayvancılık İşletmesinin kendileri için değerli bir müşteri olduğunu ifade eden Şakiroğlu Tarım John Deere Satış Koordinatörü Mehmet Akdeniz ise müşteri memnuniyetine önem verdiklerini ve bu yönde çalışmalar sürdürmeye özen gösterdiklerini söyledi. Mehmet Akdeniz, “Karakoca Hayvancılık'a yakın zamanda 2 adet John Deere 6115MC serisi çelik şaseli Almanya'da üretilen 115 beygirlik traktör modelimizi teslim ettik. Nisan ayı içerisinde de 540 beygirlik 6 sıralı yeni 8400R serisi kendi yürür silaj makinesini teslim edeceğiz. Müşterilerimiz kullandığı üründen memnun kaldığında biz de memnun oluyoruz. Bu nedenle müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Memnuniyeti hep bir adım daha yukarı taşımak için çalışıyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap