Şakalak, yeni yatırımlarla büyüyor

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 15:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Şakalak, yeni yatırımlarla büyüyor
Şakalak, yeni yatırımlarla büyüyor

Ekim grubunda sektörün önemli firmalarından biri olan Şakalak Tarım Makineleri, toprak işleme alanında da yeni geliştirdiği ürünlerle adından söz ettiriyor. Yıllık ortalama 10 bin adet makine üretimi ile dikkat çeken firmanın Genel Müdürü Mustafa Genç ile bir araya geldik ve Şakalak'ın çalışmaları hakkında konuştuk

Türkiye'nin önemli tarım makineleri üreticilerinden Şakalak, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Konya Tarım Fuarı'nın gözde firmalardan biri oldu. Türkiye ve dünyanın dört bir tarafına ürün gönderen Şakalak Tarım Makineleri, sektörde dünya devi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Şakalak Tarım Genel Müdürü Mustafa Genç, toprak işleme grubunda geliştirdikleri ürün ve ekim grubundaki yeni teknolojiler hakkında bilgiler vererek Şakalak Tarım'ın çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

4. OSB’de yeni dev bir yatırım daha yapıldı

Firmanın kuruluşundan bugüne uzanan serüveni hakkında bilgiler veren Genel Müdür Mustafa Genç, “Şirketimiz 1975 yılında faaliyet geçti. Babam Yusuf Genç ilk olarak torna atölyesinde başlamış. Sonra mibzer imalatı yapmaya başlamış. İlk yerimiz Karatay Sanayi’nde imiş. Oradan 1. Organize’ye taşındık. Oradan sonra 2. Organize’de 2 bin 500 metrekarelik bir alanda üretim yapmaya başladık. 2005 yılında da, şu an ki mevcut alanımız olan 3. Organize’deki yere taşındık. Son olarak Konya Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısım Genişleme Bölgesi’nde de bir fabrika yatırımımız oldu. Şu an kullanıma hazır. Orada da toprak işleme grubunda geliştirdiğimiz ürünlerin üretimini yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Ürün çeşitliliği

Ürün gamında yer alan tarım ekipmanlarından da bahseden Mustafa Genç, “Traktör arkası tarım makinelerinin önemli bir kısmını üretiyoruz. Mibzer, havalı ekim makinesi, hububat ekim makinesi, hem havalı, hem mekanik ekim makinesi, sebze ekim makinesi, anıza ekim makinesi üretiyoruz. Toprak işleme grubunda da son teknoloji dik freze ve pulluk çeşitlerimiz bulunuyor. Makine verdiğimiz 200’e yakın bayiimiz mevcut. Yine 3 bine yakın Tarım Kredi Kooperatif’i var. Yurt dışı pazarlarına ürün gönderiyoruz. Rusya, Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika ülkelerine ürünlerimiz gidiyor. Mibzer noktasında, yurt dışı pazarında ciddi bir ağırlığımız var. Tabi ürün kalitesi ile birlikte satış sonrası hizmete ağırlık veriyoruz. Ürünlerimiz de her yıl yeni modeller geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Konya tarım makineleri sektöründe kendini geliştirdi”

Konya’nın tarım makineleri üretiminde lokomotif şehir olduğunun altını çizen Mustafa Genç, “Son yıllarda Konya’da çok iyi gelişmeler oldu. İnsanlar daha geniş bakabiliyor. Biz daha önceden kendi içimizde mücadele ediyorduk. Şimdi dış dünya ile rekabet ediyoruz. Firma sahiplerimiz kendilerini yetiştiriyor. Kurumsallaşma noktasında da çok önemli adımlar atıldı. Tarım makineleri noktasında da, önemli mesafeler kat edildi. Yurt dışından gelenler, üretim yapan fabrikalar baktığı zaman hayran kalıyor” dedi. Şakalak Tarım'ın da entegre bir tesise sahip olduğunu aktaran Genel Müdür Mustafa Genç, kullandıkları parçaların neredeyse tamamının Şakalak Tesisleri’nde üretildiğini söyledi.

 

10 milyon TL’lik boyahane yatırımı

2017 yılında faaliyet geçirdikleri boyahane yatırım hakkında da bilgiler veren Genç, “Boyahanemiz, Avrupa standartlarında belki de sistemi itibariyle Avrupa’da dahi örneğine rastlanmayacak bir tesis oldu. Burada iki ayrı boyahane var yaş ve kuru boya olmak üzere. Bir de kumlama hattımız var. İleride ısıl işlem sistemi de koyacağız buraya. Yani burada 7 bin 500 metrekare alan üzerinde sadece boyama üzerine bir tesis oluşturduk. Burası tamamen otomatik bir tesis oldu. Burada ürünlerimiz el değmeden boyanıyor. Yaklaşık 10 milyon TL’lik bir yatırım oldu” dedi.

Sektörün sorunu: kalifiye eleman

Sektörün sorunları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Genç, “Bizim sektörde en büyük sorun kalifiye eleman. Konya bölgesinde çok büyük bir sıkıntı. İstanbul’da böyle bir sorun yok. Bizim yetişmiş, tecrübeli eleman bulmada sıkıntımız var. Bir de özellikle ihracat yapan firmaların limana ulaşma sorunu. Tren yoluyla limana ulaşılması lazım. Eski kazançlar kalmadı. O yüzden insanlar nakliyenin ince hesabı yapılıyor. Tahsilat da biz de büyük problem. Hammaddeyi alırken peşin alıyoruz. Çiftçiden tahsil ederken ise mecbur harmanı-hasadı bekleyeceksin. Devletin burada çözüm olması lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER