Oruç Karoser'den katı gübre dağıtma römorku

05 Temmuz 2018 Perşembe - 11:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Oruç Karoser'den katı gübre dağıtma römorku
Oruç Karoser'den katı gübre dağıtma römorku

Oruç Karoser tarafından organik tarıma destek vermek amacıyla üretilen 6, 8, 10, 12 ve 14 tonluk katı gübre dağıtma römorkları, gübreyi 24 metre genişlikte eşit ve homojen bir şekilde dağıtmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca firma tarafından bahçeciler ve seracılar için üretilen 3 tonluk bahçe tipi katı gübre dağıtma römorku da çiftçiler tarafından yoğun ilgi görüyor

Hayvancılığın en önemli sorunlarının başında gelen “Gübre Yönetimi” konusunda Türkiye'de son dönemlerde önemli adımlar atılıyor. Bu bağlamda katı gübre dağıtma işlemi de günümüzde çiftçilerin ve arazi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu bir yöntem haline geliyor. Tarlasında suni gübre kullanmak yerine, çiftliğindeki hayvanlardan elde ettiği organik gübre ile üretim verimliliğini artırmak, ekim alanlarının beslenmesini ve korunmasını sağlamak isteyen çiftçiler, artık işlerinde katı gübre dağıtma römorkunu tercih ediyor. Tarım makineleri sektöründe en son teknolojiyi kullanarak yerli römork üretimi gerçekleştiren Oruç Karoser'in geçen yıl ürün ağına eklediği katı gübre dağıtma römorku da çiftçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Organik tarıma destek veren ve son iki yıldır katı gübre dağıtma römorku üzerine yoğunlaşan Oruç Karoser, pazara sunduğu 6, 8, 10, 12 ve 14 tonluk katı gübre dağıtma römorkları ile dikkat çekiyor.

Teknolojik üretim

Soldan sağa; Cahit Oruç – İbrahim Zahit Oruç

Oruç Karoser olarak Konya'da yerli üretim gerçekleştirdiklerine ve ürün ağlarını sürekli geliştirdiklerine dikkat çeken Cahit Oruç, şu anda OR 01'den başlayıp 0R 20'ye kadar farklı modelde tek ve çift dingilli römork, balya yükleme makinesi, traktör ve patates yükleme vinci, taş kırma makinesi, sap parçalama makinesi ile katı gübre dağıtma römorku ürettiklerini, ayrıca Seppi M ve Moreni markalarının da Türkiye distribütörlüğünü üstlendiklerini belirtti. Üretimlerindeki tüm sürecin teknoloji ile yürütüldüğünü, katı gübre dağıtma römorklarının da yüzde yüz yerli olarak üretildiğini ifade eden Oruç Karoser Genel Müdürü Cahit Oruç, çiftçilerin bu ürüne yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: “Katı gübre dağıtma römorkunu yaklaşık 10 yıl önce üretim planımıza almıştık. Fakat yer konusuyla ilgili sorun yaşamamız nedeniyle üretime alamamıştık. Bu sorunu çözdük ve yaklaşık 2 yıldır katı gübre dağıtma römorkuna ağırlık verdik.”

Eşit ve homojen dağıtım

OR KG-6, OR KG-8, OR KG- 10, OR KG-12 ve OR KG- 14 olmak üzere beş farklı modelde katı gübre dağıtma römorku ürettiklerine dikkat çeken Cahit Oruç, ürünlerden şu şekilde bahsetti: “6, 8, 10, 12 ve 14 tonluk katı gübre dağıtma römorku üretimi yapıyoruz. Ayrıca bahçeciler ve seracılar için ağaca değmeden ve zarar vermeden iki fidan arasında sağa ve sola rahatlıkla dağıtım yapabilmek için 3 tonluk bahçe tipi katı gübre dağıtma römorku da ürettik.” Ürünlerin teknik özelliklerine de değinen Genel Müdür Cahit Oruç, 10 ton kapasiteye sahip OR KG-10 modelinin öne çıkan özelliklerine ilgili şunları kaydetti: “OR KG-10 modelimiz 10 ton kapasiteye ve 24 metre iş genişliğine sahip. Makinemiz, şanzımanlı olup, hidrolik sistemi ile çalışır. OR KG-10 modelimiz, seperatörden çıkan katı gübreyi dinlendirdikten sonra araziye 12 metre sağ ve 12 metre sol olmak üzere toplam 24 metre genişlikte eşit ve homojen bir şekilde dağıtımını sağlar.

 

Suni yerine organik gübre

Katı gübre dağıtma römorklarının genellikle büyük çiftlik sahiplerinin tercih ettiğini dile getiren Oruç, pazara sundukları bahçe tipi katı gübre dağıtma römorkunu ise özellikle bahçelerin yoğun olduğu şehirlerde Antalya ve Adana Bölgesi'ndeki çiftçiler tarafından yoğun olarak tercih edildiğini söyledi. Oruç, “Hayvancılık işiyle uğraşan müşterilerimiz artık tarımsal üretimlerinde suni gübre kullanmak yerine hayvanlarınına atıklarından oluşan organik gübreyi kullanmayı tercih ediliyorlar. Bu tercih ile verimliliğini ve maliyetlerini azaltan çiftçilere bizlerde organik tarıma uygun olarak ürettiğimiz teknolojik ürünlerimizi sunuyoruz. 8, 10, 12, 14 tonluk modellerimizi genellikle büyük çiftlik sahipleri tercih ediyor. Fakat bahçecileri ve seracıları düşünerek ürettiğimiz 3 tonluk bahçe tipi katı gübre dağıtma makinesine de çiftçilerimiz tarafından ilgi duyuluyor” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER