Saçaklı, John Deere ile verimliliğini artırdı

01 Ağustos 2018 Çarşamba - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Saçaklı, John Deere ile verimliliğini artırdı
Saçaklı, John Deere ile verimliliğini artırdı

Şanlıurfa'da yılda 2 bin ton pamuk üretimi gerçekleştiren Saçaklı Tarım, pamuk ekiminden hasadına kadarki süreçte John Deere'ın farklı traktör modellerini ve 9970 kendi yürür pamuk toplama makinesini kullanıyor. Aynı zamanda tarımsal faaliyetlerini teknolojiyle kolaylaştıran firma, John Deere tarafından geliştirilen uydu sistemiyle de verimliliğini artırıyor

Şanlıurfa Akçamescit'te aile firması olarak kurulan ve tarım - hayvancılık alanında faaliyet gösteren Saçaklı Tarım, 4 bin dönümlük arazide pamuk ve kaba yem üretimi gerçekleştiriyor. Hayvancılık tarafında 300 büyükbaşı hayvanı ile bölgenin süt ve et ihtiyacını karşılayan firma, pamuk sezonunda ise sahip olduğu John Deere pamuk toplama makinesi ile Çukurova Bölgesi'nde müteahhitlik hizmeti veriyor.

Beyaz altın üretimi

 

Aile mesleği olarak çiftçilik yaptıklarını ve işlerin yoğunlaşmasıyla firmalaşma yoluna gittiklerini aktaran Saçaklı Tarım Yöneticisi Halit Saçaklı, “Anadolu'da yaşayan her aile gibi kendimizi bildik bileli çiftçilikle uğraşıyoruz. Fakat, zaman ilerledikçe işlerimiz yoğunlaştı ve firmamızı kurduk. Böylelikle işimizi daha profesyonel yapmaya başladık. Şu anda teknoloji sayesinde uydu cihazlı traktörler ve ekipmanlar ile yavaş yavaş profesyonel tarıma adım atıyoruz” dedi. Saçaklı Tarım olarak daha önceki yıllarda buğday, mısır ve pamuk ekimi yaparak yılda üç çeşit mahsul aldıklarını aktaran Halit Saçaklı, şu anda sadece pamuk üretimine odaklandıklarına değinerek, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda buğday, mısır ve pamuk ekerek yılda üç mahsul alıyorduk. Fakat buğday ve mısır fiyatlarının düşmesi sonucu para kazanamadığımız için şu anda sadece pamuğa yöneldik. Bölgemizde yüzde yüz pamuk ekimi yapılıyor. Kendimize ait ve ortaklaşa ektiğimiz yaklaşık 4 bin dönümlük arazide pamuk üretiyoruz. Ayrıca Tarım Bakanlığı'nın projesi kapsamında zorunlu olarak kaba yem üretimi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle 600 dönümlük bir arazide de kaba yem ekimi yapıyoruz.”

Destek arttı

2018 yılında devlet tarafından pamuk üreticilerine verilen desteklerin iyileştirildiğini ve bu nedenle bölgede pamuk üretiminin arttığını dile getiren Saçaklı, “Devlet pamuk üreticisine desteğini artırdı. Suyu az olan bölgelere daha fazla su verildi. Şu anda ovada susuz kalan hiçbir yer yok. Devletin desteği ve su artırıldı diyoruz ama pamuk yetiştirmek kolay bir iş değil. Örneğin; hastalıklar arttı, mazot fiyatları yükseldi. Fakat bölgemizde çiftçilerimizi en çok kazanç sağlayan ürün yine de pamuk olduğu için herkes pamuk üretimine odaklandı” dedi. 4 bin dönümlük araziye pamuk ektiklerini ve yılda yaklaşık 2 bin ton pamuk hasat ettiklerine dikkat çeken Halil Saçaklı, ürettiklerini pamukları çırçır fabrikalarına sattıklarını ifade etti.

“Tek tercihimiz John Deere”

Çiftçilik yapmanın zor ve zahmetli bir iş olduğuna da değinen Halil Saçaklı, eski dönemlere göre teknoloji sayesinde işlerinin kolaylaştığına değinerek şunları kaydetti: “Her bir işin bir zorluğu var tabi ki ama çiftçilik gerçekten zor bir meslek. Fakat eski günlere göre biz yine şanslıyız. Artık teknolojinin gelişmesiyle tarımdaki zorlu işlerin yapılmasında insan gücünün yerini günümüzde yavaş yavaş makineler almaya başladı. Önceden tarlalar insan gücüyle sürülürken şu anda bu işler traktörler aracılığıyla kolaylıkla yapılıyor. Yine aynı şekilde pamuk toplama işi elle yapılırken, şu anda bölgenin tamamında tüm tarlalarda pamuk makineleri kullanılıyor.” Saçaklı Tarım olarak tarım ve hayvancılık işlerinin tüm süreçlerinde özellikle traktör kullandıklarını ifade eden Halil Saçaklı, traktörde tercih ettikleri tek markanın John Deere olduğunu söyledi. “Traktör ve tarım ekipmanlarındaki tercihindeki tek markamız John Deere” ifadelerini kullanan işletme yöneticisi Saçaklı, “Her zaman marka tercihimiz öncelikle John Deere oluyor. Eğer aradığımız tarımsal ekipmanı John Deere'da bulamazsak farklı yerlere yöneliyoruz” dedi.

Halit Saçaklı - Saçaklı Tarım Yöneticisi

Sağlamlık ve güç

Tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları traktörlerin tamamının John Deere markasına ait olduğunu kaydeden Saçaklı, John Deere ile 2009 yılında çalışmaya başladıklarını ve traktörlerin sağlam, masrafsız ve güçlü olması nedeniyle John Deere'ı tercih ettiklerini dile getirdi. Saçaklı, “ Şu anda tarım faaliyetlerimizi kullanmak üzere John Deere'ın 6195M, 6170M, 6115MC (2 adet), 5105 M ve 5093E serisi olmak üzere toplam 6 adet traktörümüz bulunuyor. Ayrıca pamuk tarafında da John Deere'ın 5 sıralı 9970 kendi yürür pamuk toplama makinesi bünyemizde bulunuyor. Yakın zamanda da 9970 serisinin yeni modelini firmamıza kazandıracağız” diye konuştu. John Deere'ın sağlam ve kaliteli bir marka olduğuna vurgu yapan Saçaklı, 10 yıldır John Deere'ın traktörlerini kullandıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti: “John Deere'ın hemen hemen bütün serilerini kullanma şansımız oldu. Bakıldığında marka gerçekten kaliteli ve sağlam ürünleri pazara sunuyor. Traktörlerimizin hepsi süspansiyonlu, kabinli ve klimalı. John Deere'ın yaptığı işe göre yakıtının az olduğunu söyleyebilirim. 10 yıl içerisinde traktör filomuzu sürekli yeniledik. Bu yenilemede de marka memnuniyetinden dolayı tercihimiz her zaman John Deere oldu.”

“9970 ile pamuk toplama kolaylaştı”

Tarımsal üretimlerinin büyük çoğunluğunu pamuğun oluşturduğunu ve John Deere 9970 kendi yürür pamuk toplama makinesinin kendilerine büyük kolaylık sağladığını aktaran Saçaklı, “John Deer'ın 9970 serisi pamuk toplama makinesini kullanıyoruz. Makineden çok memnunuz. John Deer'ın pamuk toplama makinesini kullanmaya başladıktan sonra farklı markalarla ile çalışacağımızı hiç düşünmüyorum. Zaten bu kadar uzun yıllar kullanmamızın sebebi de makineden memnun kalmamızdır. Pamuk toplamada kendi işimizin yanı sıra aynı zamanda Çukurova Bölgesi'nde müteahhitlik hizmeti veriyoruz. O yüzden mevcuttaki pamuk toplama makinemiz bize yetersiz geliyordu. Bu nedenle yakın zamanda 9970 kendi yürür pamuk toplama makinesinin yeni serisini bünyemize ekleyerek pamuk toplama makinemizin sayısını ikiye çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Uydu sistemi

Tarımsal faaliyetlerinde traktör ve pamuk toplama makinelerinin yanı sıra John Deer'ın uydu sistemini de kullandıklarına dikkat çeken Saçaklı, bu sistemle verimliliklerin arttığını aktardı ve şunları ekledi: “Tüm traktörlerimizde ve pamuk toplama makinemizde John Deer'ın uydu sistemini kullanıyoruz. Uydu sistemi ile verimliliğimizi artırdık. Uydu sistemi ile fire vermeden arazinin tamamını ekiyoruz ve biçiyoruz. Önceki yıllarda pamuk toplama sırasında tarlada pamuğumuz kalıyordu. Artık John Deere'ın pamuk toplama makinesi tarladaki pamuğun yüzde yüzünü topluyoruz. Yerde pamuk kalmıyor. Hasatta yüzde yüzde verimliği yakaladık. John Deere'ın uydu sistemi hem ekerken hem de hasat ederken bize büyük avantaj sağlıyor. Uydu sistemiyle tarladan en fazla verimi almaya çalışıyoruz. Uydu sistemini kullanmayan bence yanlış yapıyor.” Traktöre veya farklı bir tarım ekipmanına ihtiyaçlarında kapılarını çalacakları ilk markanın John Deere olduğunu ifade eden Saçaklı, “John Deere'ı kullanıyorum ve çevremdekiler öneriyorum” diyerek, Şanlıurfa Canbeyli Bayi ile ilgili de şunları aktardı: “Bayimiz, bize servis konusunda gerekli tüm hizmeti sağlıyor. Bayimiz ile iyi bir iletişim içindeyiz. John Deere tercih etmemizin bir nedeni de bayimizdir. Traktör ve pamuk toplama makinelerini satın aldığımızda servisteki yetkili arkadaşlar, tarlada bize makine kullanımıyla ilgili eğitimler vererek yardımcı oldular.”

“Dünya markasını çiftçilerimize sunuyoruz”

Saçaklı Tarım'ın doğru ürün kullanımı ile bölgedeki çiftçilere örnek olduğunu aktaran John Deere Şanlıurfa Bayi Canbeyli Traktör Satış ve Pazarlama Müdürü Mehmet Taşçı ise, Saçaklı Tarım kendileri için önemli bir referans olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Saçaklı Tarım, 2009 yılından itibaren bizimle çalışıyor. Traktör ve pamuk toplama makinesinde tercihini sürekli John Deere'dan yana kullanıyor. Bölge olarak da merkezi bir konuma sahip olması ve nedeniyle bize ciddi referanslar sağlıyor. İşletmedeki traktörlerin ve pamuk toplama makinelerinin tamamı John Deere markasına ait. Bu yıl içerisinde müşterimize 9970 serisi pamuk toplama makinesini teslim edeceğiz.” Pamuğun diğer ürünlere göre çiftçilere daha çok kazandırmasından dolayı Urfa'da pamuğa ciddi bir dönüşün olduğunu değinen Mehmet Taşçı, “Urfalı çiftçilerimiz pamuk üretimine yöneldi. Neticede bu ekilen ürünü bir de toplamak gerekiyor. Önceden ekilen arazi sayısı az olduğu için pamuk elle toplanırdı. Fakat alanların genişlemesi nedeniyle elle toplamak imkansız. Pamuk toplama makinesi adet olarak Urfa'da John Deere markası fazla. Türkiye'de John Deer'ın bayileri arasında en çok pamuk toplama makinesi satan bayi biziz. Tabi burada makinenin en fazla tercih edilmesinin sebepleri var. Bu sebepler yakıt, makinenin diğer markalara göre hafif olması, servis ve yedek parça konuda gerekli hizmetin sağlanması bizi tercih sebebi yapıyor” diyerek dünya pazarındaki lider bir markayı Urfalı çiftçilerimizle buluşturdukları için çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap