"İlaçlama lastikleri tarımın vazgeçilmezi oldu"

06 Kasım 2018 Salı - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

"İlaçlama lastikleri tarımın vazgeçilmezi oldu"
"İlaçlama lastikleri tarımın vazgeçilmezi oldu"
 
 

Traktör ve pülverizatörlerinizle tarladaki mahsulünüze zarar vermeden ilaçlama yapabilmeniz artık mümkün. Zirai lastik üreticisi Petlas tarafından üretilen ilaçlama lastikleri, iki metreyi aşan çapıyla traktörü ve pülverizatörü yerden 1 metre yüksekte tutup, bu yükseklikteki mahsule değmeden arasından geçerek ilaçlama imkanı sunuyor

Uçakla ilaçlama yasağı sonrasında traktör ve pülverizatörlerle ilaçlama yapan çiftçiler, römork lastiklerinin genişliği ile tarlalardaki yetişmiş ürünlere zarar veriyordu. Bunun üzerine lastik üreticileri tarafından geliştirilen yüksek boyuttaki ilaçlama lastikleri, çiftçilerin tarlalarına zarar vermeden ilaçlama yapabilme imkanı tanıdı. Traktör grubunda 100'den fazla ebatta ürünü bulunan ve ilaçlama lastikleri alanında uzun yıllardır önemli çalışmalar yürüten Türkiye'nin önemli zirai lastik üreticisi Petlas'ta ilaçlama lastikleri tarafındaki ürünleri ile çiftçilere büyük avantaj sağlıyor. profi Traktör Türkiye olarak Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün ile bir araya geldik ve ilaçlama lastiklerinin çiftçiler için önemini, firmanın zirai lastik üretim çalışmalarını ve bu alandaki yatırımlarını konuştuk.

Erkal Özürün - Petlas Pazarlama Müdürü

Petlas'ın zirai ürün grubuna yönelik çalışmalarından bahseder misiniz?

Petlas, Türkiye’de traktör üreticilerinin neredeyse tümüne (Türk Traktör, New Holland, Tümosan, Erkunt, Başak, Massey Ferguson, Mahindra, Case, Hattat, Kubota, Hars) ve yüzlerce zirai ekipman üreticisine OEM olarak lastik temin eden Türkiye’nin en büyük zirai lastik üreticisidir. Petlas, yurt dışında Kuzey Afrika ve Orta Doğu olmak üzere zirai lastik pazarında birçok ülkede lider konumda ihracatçıdır. Her yıl yeni geliştirilen ürünler ile yüksek teknolojili zirai araç ve ekipmanlara yönelik yeni lastik çözümleri ile ürün gamını geliştirmektedir.

Zirai ürün grubunda çiftçilere sunduğunuz ürünler nelerdir?

Tüm traktör çeşitleri için radyal ve bezli tip ön ve arka lastikler, özel ebatta ilaçlama lastikleri, römork, biçerdöver ve implement lastik çeşitleri geliştirmekte ve üretmekteyiz.  Petlas, Türkiye’de üretim yapan yüzlerce zirai ekipman üreticisi için özel lastikler geliştirmektedir.

Traktör lastikleri ürün grubunda hangi ebatlarda kaç çeşit ürününüz bulunuyor?

Türkiye’de üretilen tüm traktörler için ihtiyaç olan 15 inçten 54 inç jant çapına kadar tüm ölçülerde bezli ve radyal lastik üretmekteyiz. Sadece traktör grubunda 100’den fazla ebatta ürünümüz bulunmaktadır.

Çiftçiler son yıllarda tarlalarına daha az zarar vererek ilaçlama yapmak için traktörlerinde ilaçlama lastiği kullanıyorlar. Petlas'ın ilaçlama lastiği konusuna yönelik üretimleri ve çalışmalarını detaylı bir şekilde anlatır mısınız?

Petlas’ın çekiş gücü yüksek traktörler için tasarlanmış dar profilli R1-W derin dişli genel amaçlı radyal ilaçlama lastiği TA 120, ince kesit genişliği ve yüksek profilli yapısı ile traktörün yükseltilerek yetişmiş ürüne zarar vermeden ilaçlama yapılmasına olanak tanıyor. Güçlü karkas yapısı ve darbe katı, ağır saha şartlarına uygun geliştirilmiş sırt karışımı ve derin ve çift açılı diş geometrisi ile aşınmalara, kesik alma ve diş dibi yorulmalarına karşı yüksek direnç sağlar. TA 120 ilaçlama lastiği uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Özel diş yapısı lastiğin yarı ömründe bile çekiş gücünü korur. Dar kesit genişliği ile ürüne zarar vermez. Özel açılı diş yapısı ile tarladaki ürüne ve toprağa minimum zarar verir. Yüksek çekiş gücü, güçlü diş yapısı, yüksek mukavemetli karkas yapısı ile merkez ve omuzlarda değişken açılı özel diş geometrisi ile ağır yük altında yüksek performans sağlar.

İlaçlama lastiği çiftçilere ne gibi avantajlar sağladı?

Mevcut traktör ve pülverizatörlerde kullanılan römork lastiklerinin genişliği yetişmiş ürünün ilaçlanması sırasında ürüne ve toprağa zarar veriyordu. Ayrıca yerden yüksekliği yeterli olmadığından ürün veya mahsule zarar vermeden ilaçlama yapmak imkansızdı. Bu ihtiyaca yönelik tasarlanan ince kesit genişliğine sahip, yüksek dirençli ve yüksek ilaçlama lastikleri ile ürünün içine rahatlıkla girip zarar vermeden ilaçlama yapmak mümkün oldu. 

İlaçlama lastiklerinin normal traktör lastiklerine göre farkları nelerdir? Teknik detaylarından bahseder misiniz?

İlaçlama lastikleri iki metreyi aşan çapıyla traktörü ve pülverizatörü yerden 1 metre kadar yüksekte tutup bu yüksekliğe kadar mahsule değmeden arasından geçerek ilaçlama imkanı sunuyor. Bu lastikler ince profil yapısıyla ürün sıraları arasında daha az alana bastığı için toprağın da daha verimli kullanılmasına olanak tanıyor. Ürün sıraları arasındaki boşluklar daha ziyade taşlı ve yükseltilmiş alanlar olduğu için de lastiğin yüksek dirençli olması, geliştirilmiş deseni ve kopmalara karşı dirençli olması da büyük önem taşıyor. Hem maliyetler hem de verimli kullanım avantajı sunuyor.

 

Petlas'ın özellikle ilaçlama lastiğinde önemli çalışmalar yapıldığı biliniyor. Bu konudaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Petlas, AKO Grup tarafından satın alındığı 2005 yılına kadar sadece zirai grup lastikler üretmekteydi. Bu süreçten bu yana yapılan 600 milyon doları aşan yatırımla hafif ticari, binek, 4x4, kamyon, otobüs ve iş makineleri için lastikler geliştirmekle birlikte zirai lastik alanında gelişen teknolojik ihtiyaçlara yanıt verebilecek nitelikte zirai lastiklerle ürün gamını genişletti. Yeni nesil yüksek çekiş gücüne sahip traktörler için radyal lastiklerin yanı sıra, yüksek tonajlı römorklar ve zirai ekipmanlar için mahsule ve toprağa en az zarar verecek lastikler geliştirmeyi sürdürdü. Yeni nesil implement lastikler, radyal lastikler, kesilmeye karşı yüksek dirençli forestry-flotation lastikleri, yüksek tonajlı biçerdöverler için dev radyal lastikler ve en önemlisi mahsule en az zarar verecek şekilde yeniden tasarlanan römork ve ilaçlama lastikleri bu yenilikler arasında sayılabilir.

İlaçlama lastiklerinin kullanımını ve bilinirliğini artırmak için sizce neler yapılmalı?

Tarımın yoğun olarak yapıldığı illerdeki Tarım Kredi Kooperatifleri’nde lastiklerimizin kredili olarak satışı için bilgilendirme çalışmaları yapmaktayız. Bunun yanı sıra zirai grup satış ekibimiz gerek üretici ziyaretleri gerekse saha çalışmalarıyla tüketicileri ve çiftçilerimizi bilgilendirme çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Ayrıca yurt içinde birçok tarım fuarında yeni nesil lastik kullanımı, ekipman ve traktöre işe uygun lastik seçimi konusunda bilgilendirme çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca ekipman üreticileriyle devamlı irtibat halinde olan danışman ekiplerimiz geliştirilen ekipmanlar için doğru lastik kullanımı için yönlendirici oluyor. Ancak son kullanıcı olan çiftçimizin bu konuda yeterince bilgilendirildiğini söylemek zor. Daha çok ön maliyetleri önemseyen anlayışla yanlış traktör, yetersiz ekipman ve yanlış lastik seçimi toplamda mahsul getirisinin düşmesine ve zararın artmasına yol açıyor. Bundan da önemlisi toprak daha çabuk verimsizleşiyor ve toplam rekolte düşüyor. Bu nedenlerle çiftçimizin hem hassas tarım çalışmaları hem de doğru ekipman kullanımı konusunda çalışmaların artırılması büyük önem taşımaktadır.

Sizce çiftçiler neden Petlas'ın lastiklerini tercih etmeliler?

En önemlisi doğru işe doğru ekipman ve bu ekipmana doğru lastik seçmektir. Bu sayede ekipman, römork, biçerdöver, pülverizatör veya traktör toprağa ve mahsule daha az zarar verecek, toprağı uzun yıllar daha verimli kullanmak mümkün olacaktır. Ayrıca ilaçlama lastiği gibi yetişmiş ürüne yönelik yapılacak işlemlerde özel lastikler kullanılmadığında mahsuldeki kayıp miktarı lastik ve jant bedelinin çok çok üstünde olabilmektedir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu, zirai alanda doğru lastik seçiminin yakıt giderlerinde sağladığı tasarruf olmalıdır. Römorkunuza seçeceğiniz doğru lastik toprağı daha az sertleştirecek, sonraki dönemde römorkun bastığı yeri sürmek ve yeniden işlemek daha kolay olacak ve yakıt sarfiyatı azalacaktır. Bundan başka seçeceğiniz Petlas’ın yüksek dirençli, dayanıklı ve diş lastikleri uzun yıllar verimli kullanıma yönelik tasarlandığı için toplam maliyetleri de azaltmaktadır. Kısacası lastikle toprağın temasının en yoğun olduğu zirai alanda lastiğin verimli kullanımı, her hasat döneminde daha fazla verim olarak kendi maliyetlerini karşılamaktadır.

Her türlü zorlu arazi koşullarında kullanılan lastiklerinizin performansıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Petlas, askeri alandan yüksek performans otomobillerine, 4x4 arazi araçlarından taşımacılığın bel kemiği tır, kamyon ve otobüslere, F-16 savaş uçaklarından toprağı işleyen traktörlere kadar her alanda daha verimli lastikler üretmek için yerli mühendislik ve Ar-Ge olanaklarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Yeni ürün ve kalite değerlerinde rakiplerinin çok üstünde, kaliteli ve çevreye duyarlı yüksek verimliliğe sahip lastikler üretmek ve bu çerçevede belirlenmiş 2023 vizyonunu gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor. Bu vizyonla geliştirilen yeni nesil lastikler, artık daha düşük ses seviyesinde, daha fazla ıslak zemin fren performansına ve daha düşük yuvarlanma direncine sahip oluyor. Verimlilik, uzun ömür ve çevreye duyarlı ürünlerle, markamız, ülkemiz ve dünya için daha sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle üretiyoruz.

Son olarak satış sonrası hizmetlerle ilgili çiftçilere sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Ako Grup markaları ile Petlas için Türkiye’nin 7 bölgesinde satış ve teknik servis hizmeti için yapılandırdığımız Bölge Temsilcilikleri ve ülke sathına yaygın 700’den fazla satış noktamızla ürünlerimiz için teknik servis hizmeti sağlamaktayız. Ayrıca OEM olarak lastik temin ettiğimiz traktör lastikleri için garanti, bakım şartlarını sağlamaya devam ediyoruz. Petlas tüm Türkiye’de çiftçinin sorunla karşılaştığında en kolay ulaşabileceği ve çözüm alabileceği markadır.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER