Türkiye tarımının kaynağı: Ceylanpınar Çiftliği

16 Kasım 2018 Cuma - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Türkiye tarımının kaynağı: Ceylanpınar Çiftliği
Türkiye tarımının kaynağı: Ceylanpınar Çiftliği

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi, sahip olduğu sarımsı kahverengi verimli topraklarda buğday, arpa, mısır, pamuk, ayçiçeği ve Antep fıstığı üretiyor. 1 milyon 761 bin dekarlık arazide tarımsal üretimin dışında hayvancılık faaliyetlerini de sürdüren işletmede 55 – 360 beygir arasında 380 adet traktör ve yüzlerce tarım ekipmanı kullanılıyor

Türkiye’de yaklaşık 6,1 milyon kişi tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Arpa, buğday ve mısır Türkiye’nin ana ürünleri arasında yer alıyor. Türkiye, dünya genelinde fındık, kiraz, incir, kayısı ve ayva en büyük üreticisi konumunda bulunuyor. Devlete ait 37 adet tarım işletmesi mevcut. Güneydoğu Anadolu’da Suriye sınırına yakın bir bölgede bulunan Ceylanpınar Tarım İşletmesi de bu işletmelerin başında geliyor. Ceylanpınar Çiftliği'nde gezmek isterseniz, sadece uygun ayakkabılara değil, aynı zamanda da birçok sabra da ihtiyacınız olabilir.

 

Tarım ve hayvancılık

Adını bölgeden alan Ceylanpınar Tarım İşletmesi, Güneydoğu Anadolu'da Suriye sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Bölge, son derece sıcak ve kuru yazların geçmesiyle biliniyor. Bölgede sarımsı kahverengi toprak hakim. Bölgeye özgü sarımsı kahverengi toprak aslında bereketli ancak yaz aylarında yağmurun olmaması toprağın hemen kurumasına ve toz haline dönüşmesine neden oluyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek için çok sıkı çalışma ve finansal yatırım gerektiriyor. 2009 ve 2014 yılları arasında bölgede yaklaşık 1.600 kuyu açıldı. Bu kuyular ile toplam yüzölçümünün yaklaşık % 37'sinin sulanabilmesini sağlandı. Sulama sistemi sayesinde, buğday, arpa, mısır, yağlı tohum ve soya gibi klasik ürünler de dahil olmak üzere, büyük Ceylanpınar Çiftliği’nde çok çeşitli ürünler yetiştiriliyor. Ayrıca pamuk, bakliyat, ayçiçeği, yonca ve Antep fıstığı da üretiliyor. Yonca ve mısır hasadının bir kısmı, aynı zamanda baklagiller ailesinden bir bitki türü olan burçak, yem için kullanılır. Sığır, koyun ve keçiler çiftliğin geri kalan kısmını oluşturuyor.

Büyük çiftlikte huzurlu hayatlar

Ceylanpınar Çiftliği’nde 3 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Çalışanların çoğu aynı zamanda çiftlikte yaşamını sürdürüyor. Böylece çiftlikte neredeyse küçük bir köy oluşuyor denilebilir. Çiftlikte yaşayan kişilerden birisi de Kerem Bolat. 2014 yılında beri tarım makinelerinin bakım ve onarımdan sorumlu olarak görev yapmıyor. Birçok iş arkadaşı gibi Bolat’ta çiftlikte yaşamını sürdürüyor.

“Çiftlikte herkes birbirini tanır ve güvenir.”

“Çiftlik hayatımın büyük bir parçası” diyor nitelikli makine mühendisi Kerem Bolat. Evi ile işyeri arasının 250 metre olması da bu konuşmasında büyük bir etken. Kerem Bolat, boş zamanlarını meslektaşları ile voleybol ve futbol oynayarak ya da çiftliğin kendi yüzme havuzunda geçiriyor. Ceylanpınar çiftlik binasında bir anaokulu, ilkokul ve orta-okul, çalışanların çocuklarına hitap ediyor. Çiftlikte ayrıca hükümet yetkilileri ve ziyaretçiler için bir misafirhane ve ceylanların otlatıldığı küçük bir park da bulunuyor. Kerem Bolat'a göre, büyük çiftlikte yaşam sadece küçük bir köyün hayatı gibidir, herkes herkesi bilir ve ona güvenir.

380 traktör, yüzlerce tarım makinesi

Berkcan Kutlucan (Kutlucan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Bernhard Stocker (Fendt Satış Direktörü İhracatı), Nevzat Kutlucan (Kutlucan Yönetim Kurulu BaŞkanı), Adnan Temiz (Makine Bölüm Başkan Yardımcısı), Engin Akçam (Mühendislik Müdürü), Nesih Altundağ (makine tamircisi)

Ceylanpınar Çiftliği, sahip olduğu 1 milyon 761 bin dekarlık arazi ile dünyanın önemli tarım işletmeleri arasında yer alıyor. 3 bin kişinin istihdam edildiği işletmede 380 adet traktör ve yüzlerce tarım ekipmanı kullanılıyor. Yazın sıcaklıkların yükseldiği dönemlerde termometreler 55 dereceyi gösteriyor. Bu sıcak günlerde işletmede çalışanların imdadına traktörün kliması yetişiyor. Türkiye’deki en büyük çiftlikte 55 beygir ile 360 beygir arasında değişen toplam 380 adet traktör bulunuyor. Bu mevcut 360 beygirlik traktörlerin 20 tanesi Kutlucan’ın temsilciliğini yürüttüğü Fendt markasına ait. En yüksek 360 beygir gücüne sahip Fendt 936 Vario ile arazilerde çalışılıyor.

Fendt ile tam kapasite çalışma gücü

Türkiye’nin en büyük tarımsal işletmesinde 380 adet traktör bulunuyor. 360 beygir gücündeki 20 adet Fendt 936 Vario da en yüksek beygir gücü ile bu arazilerde çalışıyor. 31 yaşındaki makine bakım sorumlusu Kerem Bolat, “Fendt traktörlerimiz ile tam kapasitede çalışıyoruz. Fendt markasından oldukça memnunuz” dedi. Makinelerin, özellikle ön ve arka pulluk kombinasyonu ile çalışmak zorunda oldukları için, bu genişlikleri bir araya getirme söz konusu olduğunda, tam güçte çalışması gerekir. Fendt traktörlerinin performans kapasitesi benzer şekilde 8 metre genişliğindeki disk tırmıkları veya 12 sıralı ekim makineleri kullanılarak test edilebiliyor.” Fakat Kerem Bolat için, Fendt traktörlerini vazgeçilmez kılan sadece güç değil. “Fendt traktörleri zaman, kalite ve yakıt açısından çok verimlidir. Daha küçük traktörlerimiz 4.2 metre uzunluğundaki bir pulluk ile birlikte hektar basına 13,2 litre tüketime sahip iken. Fendt traktörlerimiz ise 5.6 metrelik bir pulluk ile hektar basına sadece 9.4 litre kullanır” diye açıklamada bulunuyor Bolat.

Ceylanpınar Çiftliği’nde Antep fıstığının yerleştirilmesi

Yenilebilir açık yeşil taslı meyve, orta büyüklükteki yaprak döken ağaçlarda yetişir. Antep-fıstığı çeşitliliği olan Pistacia vera, bir dioksik bitkidir. Meyve taşıyan ağaçları başarıyla büyütmek için en az bir erkek ve bir dişi bitkinin bulunması gerekmektedir. Antep fıstığı ağaçları nispeten yavaş büyür, bunun sonucunda ilk hasat sadece ekimden birkaç yıl beklenir. Antep fıstığı, ağustosta ve eylül ayına kadar Ceylanpınar Çiftliği'nde elle toplanarak, ağaç başına yaklaşık 1,6 kg verim elde edilir. Yeni bir sulama sistemi, gelecekteki verimi ağaç başına 4,5 kg'a çıkartacaktır. Çiftlik, her yıl 60 hektarlık fıstık tarlalarında yaklaşık 650 ton fıstık üretiyor. Türk üreticilerine satılmak üzere 40.000 ek fidan ekiliyor.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap