Tümosan’dan Ar-Ge atağı

22 Kasım 2018 Perşembe - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tümosan’dan Ar-Ge atağı
Tümosan’dan Ar-Ge atağı

Tümosan, “Ar-Ge Merkezi Belgesi” almaya hak kazandı. Tümosan'ın Ar-Ge yatırımlarını değerlendiren Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun, “Ar-Ge kapsamı doğrultusunda traktör ürün gamını 45-215 BG seviyesine çıkarmayı ve traktör üretimine ilave olarak istif ve inşaat iş makineleri ile askeri ve ticari tekerlekli araçlarla ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ar-Ge çalışmalarına 2013 yılından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknopark'lara tanıdığı teşvik ve muafiyetlerden yararlanarak İTÜ Teknokent’te devam eden Tümosan'ın Ar-Ge'ye yaptığı yatırımlar sonucunda İstanbul lokasyonlu Tümosan Ar-Ge Merkezi Belgesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Merkezi Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından onaylandı. Bu gelişmeyle Tümosan, “Ar-Ge Merkezi” almaya hak kazandı.

Serhun Olgun – Tümosan Genel Müdür Yardımcısı

İş geliştirme stratejileri

Ar-Ge çalışmalarının çıkış noktasını iş geliştirme stratejilerinin oluşturduğunu aktaran Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun “Tümosan, marka bilinirliğini ve değerini artırmak için alternatif pazarlar oluşturulması ve traktör üretimine ilave olarak istif makineleri, inşaat iş makineleri ile askeri ve ticari tekerlekli araçlarla ürün yelpazesini genişletmeyi hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşılmasının temel taşlarını ise yerli sanayiye odaklanma, kritik teknolojilere yatırım ve Ar-Ge süreçlerinin kısa sürede tamamlanması oluşturmaktadır” dedi. Tümosan'ın ürün yelpazesini geliştirilmesi amacı ile Ar-Ge kapsamı doğrultusunda traktör üretiminin yanı sıra farklı sektörlerdeki üretim yelpazelerini de genişleteceklerini duyuran Serhun Olgun, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Traktör ürün gamını; orta vadede 45 - 215 BG seviyesine çıkararak, 2,5 - 10 ton kaldırma kapasitesine sahip dizel, hibrid ve elektrikli forklift üreterek, taktik tekerlek zırhlı ve ticari yol dışı çok maksatlı araç geliştirerek ve tekerlekli inşaat iş makineleri tasarlayarak genişletmeyi hedef olarak belirlemiştir.”

Krtik alt sistemler

Yerli olarak üretilecek tüm araç çeşitlerinin kritik alt sistemlerin geliştirilmesi Ar-Ge çalışmalarının odağında yer aldığını kaydeden Olgun, geliştirilmesi planlanan sistemlerle ilgili şunları aktardı: “Sıralı dizel motor tasarım ve geliştirilmesinde elde edilen tecrübelerden yola çıkarak daha güçlü sıralı ve “V” dizel motor tasarım ve geliştirilmesi. Dizel motorlarda çift yakıt ve/veya çoklu yakıt uygulama kabiliyetinin geliştirilmesi. Mekanik şanzımanların otomatik hale getirilmesini sağlamak, tam otomatik şanzıman tasarım ve geliştirmek, tasarımı planlanan araçlar için diferansiyel kutusu, transfer kutusu v.b. ürünlerin geliştirilmesi. Hibrid ve elektrikli güç uygulamaları içeren öncelikle istif makineleri yapmak. Sabit aks tasarım yeteneğini bağımsız aks geliştirilmesi ile tamamlamak. Hidrolik kavrama sistemleri, tork konvertör ve retarder benzeri ürün tasarımlarını gerçekleştirmek. Dizel motor ve hidrolik kavramalı şanzıman uygulamaları elektronik kontrol sistemlerini geliştirmek.”

Seri üretim

Kritik alt sistemlerin geliştirilmesiyle ilgili açıklamalarına devam eden Genel Müdür Yardımcısı Olgun, “Tümosan, kritik alt sistemler Ar-Ge çalışmalarında öncelik traktör yelpazesinin 45-215 BG seviyesine çıkaracak ürünlere verilmiştir. Traktör kritik alt sistemlerini transaks, ön aks, motor, elektrohidromekanik ve elektronik kontrol sistemleri oluşturmaktadır. Halihazırda üretimi yapılan 3, 4 ve 6 silindirli dizel motorların common rail uygulaması ile Stage IV seviyesine çıkarılması çalışmaları sürdürülmekte olup 2019 yılı sonunda seri üretime başlanmış olacaktır. Tarım sektöründe kullanılan motorların kapasite ve performanslarının artma eğiliminde olduğunu dikkate alan Tümosan, 2013 yılında başlatmış olduğu çalışmalar sonrasında geliştirdiği 4 ve 6 silindirli Stage IV motorlarla 170-500 BG aralığındaki tüm ihtiyaçlara cevap verecek dizel motorların seri üretim aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Üretilecek motorların traktör dışında tarım sektöründe hasat makinelerinde ve de ayrıca inşaat iş makinelerinde de kullanılması planlanmaktadır. Yerli traktör üretilmesinin özgün tasarım yerli transaks üretmeden mümkün olmayacağını değerlendiren Tümosan, kurulduğu 1976 yılında sahip olduğu 8+2 T 780 transaksı, dış destek almadan 12+3,12+12 ve 16+16 seviyelerine çıkarmıştır. Pazar ihtiyaçlarının karşılanması için ihtiyaç duyulan segmentlerde ithal transaks ile başlanan traktör imalatına 2017 yılı başından itibaren yerli olarak geliştirilen 8+2,8+8 ve 12+12 T 580 ile 24+12 T 980 transaks ile son verilmiştir. 2014 yılından itibaren T 780 transaks ile uyumlu olarak tasarladığı ve ürettiği uzun ve kısa DT ön aks müşteriler tarafından tercih edilen bir ürün olmuştur.”

Ar-ge yatırımlarına devam

“Tümosan seri üretimine ve bahçe traktörleri ile 3 silindirli tarla traktörlerinde kullanmaya başladığı T 580 trans aks ile uyumlu DT ön aksını da tasarlayarak ürettiğini,T 980 uyumlu transaks uyumlu DT ön aks prototip üretimini gerçekleştirmiştir” ifadelerini kullanan Olgun, “Tümosan Ar-Ge ekipleri dünyada sayılı firmanın geliştirme ve üretimini gerçekleştirebildiği Dizel Motor Elektronik Kontrol Birimini (DMEK-1) geliştirmiş, ilk ateşlemeyi gerçekleştirmiş, common rail kullanılan motor ailesini kullanıcılarına sunmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. Tümosan, Türkiye’de ilk olarak otomatik transmisyon ve transmisyon kontrol birimi geliştirme çalışmalarına başlamış ve bu konuda önemli bir yol almıştır. Geliştirilen ürünler traktör transaks elektrohidromekanik sistemlerinin kontrolünde de kullanılacaktır. Ayrıca Tümosan, ürünlerde yerlilik oranını arttırmak ve en son teknolojiyi kullanıcılarına milli olarak sunmak için elektronik kontrollü 3 askı sisteminin elektronik kontrol ünitesi geliştirmiş ve testlerine başlamıştır. Traktör üzerindeki ilk testlerinde başarılı sonuçlar alınmış olup kalifikasyon testleri devam etmektedir. Ar-Ge sonucu ortaya çıkan yeni ürünlerinden elde ettiği gelir yıllık cirosunun yüzde 60 seviyesine ulaşmış olup Ar-Ge harcamaların brüt satışlar içindeki oranı yüzde 3 seviyesindedir. Güçlü bir marka yaratmanın Ar-Ge’ye yapılacak yatırımlardan geçtiğinin bilincinde olan Tümosan; 100’e yakın Ar-Ge mühendisi ile Ar-Ge’ye yapılan yatırımlarını arttırarak devam ettirecektir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER