Erkunt, ihracat markası ArmaTrac’ı ihraç etti

06 Aralık 2018 Perşembe - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Erkunt, ihracat markası ArmaTrac’ı ihraç etti
Erkunt, ihracat markası ArmaTrac’ı ihraç etti

Erkunt Traktör, Afrika'nın en büyük mühendislik endüstrileri firmalarından Sudanlı GIAD'a "ArmaTrac" markasıyla traktör üretimi için lisans verdi. Yapılan bu anlaşma ile ArmaTrac marka traktörler artık Sudan’da üretilmeye başlanacak

2003 yılında tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı traktörlerin üretimine başlayıp, 6 yılda 31 marka içinde önemli bir marka haline gelen Erkunt, 15 yaşını kutladığı bu yılda Türkiye’den dünyaya lisans veren ilk traktör üreticisi olmanın mutluluğunu yaşıyor. 2007 yılında Bulgaristan ile ihracata başlayan Erkunt, bugün ihracat markası ArmaTrac ile 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye’den çıkan bir yerli markanın dünya arenasında boy göstermesine yeni alışılırken, Erkunt bir ilke daha imza atarak Türkiye’den yurt dışına lisans veren ilk yerli üretici oldu. İhracat markası ArmaTrac ile yaptığı bu önemli anlaşma sonrasında Erkunt, dünya markası olma yolunda büyük bir adım attı.GIAD ile yapılan lisans anlaşması için Bilkent Otel'de imza töreni düzenlendi. Törene Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, GIAD Grubu CEO’su Ismail Altayeb Abdalla, Abdon Khairi ve her iki firmadan yetkililer katıldı.

“Sudan, doğru bir pazar”

Törendeki konuşmasında 2015 yılında Sudan’dan 99 yıllığına 780 bin dönümlük tarım arazisi kiralayarak büyük bir iş birliğine imza atan Türkiye’nin, Türk yatırımcıları ve şirketleri için büyük bir fırsat yarattığının altını çizen Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, bu projenin Türkiye için öneminden bahsederek Sudan’da yapılacak yeni anlaşmanın detaylarını şöyle aktardı: “Afrika kıtasının en hızlı gelişen ülkesi ve son derece verimli topraklara sahip olan Sudan, tarım sektörü açısından büyük potansiyel taşıyor. Özellikle henüz bozulmamış yani doğal tarım uygulamaları ile Türkiye’ye de büyük katkı sağlayacağına inandığım bu devletlerarası proje, Türkiye’den TİGEM’in liderliği ile hayat bulacak. Biz zaten 2009 yılından beri Sudan’ı çok doğru bir pazar olarak görmekte ve hedef ülkelerimizin 1.sırasında tutmakta iken 2 devlet arasında imzalanan bu anlaşma sadece firmalara değil, ekonomilere de önemli bir katma değer yaratma adayı oldu.”

Afrika pazarında önemli adımlar

GIAD ile uzun yıllardır güvenerek çalıştıklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, GIAD, Sudan’ın en profesyonel çalışan önemli kuruluşlarından birisi. Bugüne kadar distribütörümüz olarak devam ettirdiğimiz ilişkimizi bu üretim anlaşmasından sonra daha zengin ve yaratıcı hale getireceğimize inanıyorum. Sudan’da üretilmeye başlanacak ArmaTrac marka traktörlerimiz ile yalnızca Sudan pazarında değil, Doğu ve Güney Afrika ortak pazarı (COMESA) üyesi 19 ülkenin pazarında da önemli adımlar atacağız. Bizim en önemli özelliğimiz, girdiğimiz ülkenin çiftçisine ve toprağına göre tasarladığımız traktörlerimiz. Yıllar önce Sudan ve çevre ülkelerini ciddiye alarak tasarladığımız ve ürettiğimiz traktörler bugün Erkunt’a ve Türkiye’ye büyük bir iş potansiyeli olarak dönmüştür. Özellikle bugün sektörün içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde bu marka ihracat haberinin, herkese moral vereceğini umut ediyorum” dedi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Armağan, traktörün parçalarının Sudan'da bir araya getirileceğini, ilk sevkiyatın da gelecek yılın ocak ayında gerçekleştirileceğini ifade etti. Armağan, 2019 için 500-1000 arasında traktör ihracatı öngördüklerini kaydetti.

"Tarım endüstrisi Sudan için çok önemli"

“Vizyonumuz bölgesel liderliktir” diyen GIAD Grubu CEO’su Ismail Altayeb Abdalla ise bu doğrultuda dünya standartlarıyla ülke çapında kapsamlı endüstriyel ve teknolojik gelişmelere yön vermeyi ve sanayileşme sürecini alt bölgede yönetmeyi hedeflediklerini söyledi ve Erkunt Traktör ile imzalayacakları önemli anlaşmayla ilgili şunları kaydetti: “Sudan çok geniş tarım arazileri ve bol yağışlı iklimiyle verimli bir tarım ülkesidir. Bu sebeple tarım endüstrisi Sudan için gerçekten önemlidir. Dolayısıyla tarım ekipmanları, traktör, biçerdöver, iş makineleri, sulama ekipmanları ve tarımsal ilaçlama makinelerine olan talep de yüksektir. Bu talebin önemli bir bölümünü karşılayabilmek için, 2014 yılından beri değerli iş ortağımız Erkunt Traktör Sanayii AŞ. ile işbirliğimizi daha da geliştirerek büyük bir anlaşmaya imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşma ile Sudanlı çiftçiler tarafından bilinen ve sevilen ArmaTrac, artık Sudan’da üretilecek ve ülkemizde giderek artan ArmaTrac talepleri daha hızlı karşılanabilecektir. Son olarak, Erkunt yönetimine bu büyük seremoniyi hazırladığı ve bizlere kendi ürünlerini üretme şansı verdikleri için çok teşekkür ederiz. Traktör ve tarım ekipmanları alanındaki bu işbirliğimizin daha da gelişmesini umut ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Armağan ve Abdalla, GIAD'a üretim lisansı verilmesine ilişkin anlaşmayı imzaladı.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap