Çiftlik yönetimi Lely ile kolaylaştı

25 Aralık 2018 Salı - 12:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Çiftlik yönetimi Lely ile kolaylaştı
Çiftlik yönetimi Lely ile kolaylaştı

Türkiye’de robot teknolojisi kullanan süt sığırcılığı işletmelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Sağım, buzağı besleme, yem itme ve gübre temizleme işlerinde Lely’nin robotlarını kullanan Nihat Tarım da bu işletmelerin arasında yer alıyor. Çiftlikteki Lely Astronaut Süt Sağım Robotu ile işçi maliyetlerini azaltıp, süt verimini artıran işletme, sağım robotu sayesinde anında kalite kontrol ve hastalık teşhisi yapabiliyor, kızgınlık ve aktivite takibini kolayca kontrol altına alabiliyor

Balıkesir’de 19 bin dönümlük arazi üzerine kurulu çiftlikte süt ve besi hayvancılığı üzerine çalışmalarını sürdüren Nihat Tarım İşletmesi, sahip olduğu Lely robotik ahır ekipmanları sayesinde çiftlik yönetimini sorunsuz bir şekilde yapabiliyor. 2016 yılında Almanya’dan getirdiği Holstein cinsi sağmal ineklerle Türkiye’de hayvancılık sektörüne adım atan işletme, otomatik süt sağım robotu sayesinde hayvan başına günlük ortalama 34 litre süt üretiyor ve sağım robotunun sunduğu veriler sayesinde çiftliğinde sürprizlerle karşılaşmıyor. İşletme, çiftlikte sağım robotu Lely Astronaut’un yanı sıra yem itme robotu Lely Juno, buzağı besleme robotu Lely Calm, gübre temizleme robotu Lely Discovery ile süt soğutma tankı Lely Nautilus kullanıyor.

 

Sorunlar Lely ile çözüldü

Nihat Tarım İşletmesi’nin yöneticiliğini uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Metin Mokan üstleniyor. 2014 yılında emekli olduktan sonra süt sığırcılığı işletmesi kurma fikri ile yola çıkan emekli öğretmen Mokan, hayvancılık sektörüne giriş yapmadan önce uzun bir araştırma dönemi geçirdi. Mokan, bu araştırma aşamasında normal sağım sistemleri ile süt hayvancılığı yapmanın zor olduğunu fark etti. Metin Mokan araştırma sürecini şu şekilde anlatıyor: “Yaptığımız araştırmalarda çiftlikte çalışacak eleman bulma konusunda sorunlarla karşılaştık. Bu soruna bağlı olarak normal sağım sistemleri ile süt hayvancılığının zahmetli bir iş olduğunu öğrendik. O yüzden ilk etapta hayvancılık işine girmeyi göze alamadık. Daha sonra araştırmalarımız devam etti ve Lely ile tanıştık. Lely ürünlerinin kullanıldığı çiftlikleri ziyaret ederek, ürünleri yakından inceledik. Lely’nin sağladığı avantajlar sayesinde personele gerek duyulmadan, Süt Sğaım Robotları ile sağım yapılabileceğini gördük ve kafamızdaki olumsuzlukları, Lely sayesinde giderdik.”

Ahır ortamında sağım

Yaklaşık iki yıl süren araştırma aşamasının ardından Lely’nin sunduğu çözümler sayesinde, 2016 yılında aile şirketi olarak Nihat Tarım İşletmesi’ni kurduklarını ifade eden Metin Mokan, Almanya’dan getirdikleri 125 adet Holstein cinsi sağmal inekle çiftliği aktif hale getirdi. Çiftlikte bulunan 2 adet Lely Astronaut A4 Süt Sağım Robotu ile sağım işini kolaylaştırdı. Süt Sağım Robotların 130 hayvanın günde ortalama 3 defa sağımına cevap verdiğini aktaran Mokan, “Lely Astronaut ile hayvanlar doğal ortamından uzaklaştırılmadan, istediği zaman sağılıyor. Sağmal hayvanlar, personelin zorlaması ile değil kendi isteğiyle, gönüllü bir şekilde robota geliyor ve sağılıyor. Sağıma girmemiş hayvan hemen sistemimize düşüyor ve bu sistemi, akıllı telefonumuz sayesinde her yerden kontrol edebiliyoruz. Hayvanların boynundaki tasmalarla, hayvana ilişkin sağlık ve üretim verilerini görebiliyor ve çiftlikte olmadığımız zamanlarda da, bu sistem sayesinde hayvanları rahatlıkla kontrol edebiliyoruz” dedi.

Verimlilik

Soldan sağa; Ali Altınsoy – Metin Mokan – Mehmet Erdoğdu

Hayvancılık sektöründe yaşanan eleman sorunu nedeniyle süt sağım robotunu tercih ettiklerini aktaran İşletme Yöneticisi Mokan, Lely Astronaut’un kendilerine ciddi oranda avantaj sağladığına ve verimliliklerini artırdığına dikkat çekti. Mokan, “İşletmede geleneksel sağım sistemi kullanıldığında, hayvanlar önce sağımhaneye gidiyor, orada memeleri yıkanıp, kontrol ediliyor ve meme başlıkları insanlar tarafından takılarak sağıma geçiliyor. Sağımdan sonra yine hayvanın memeleri mikrop kapmasın diye dezenfekte ediliyor ve yeniden sürüye gönderiliyor. Bu işi günde üç kere yapmak hem zor hem de oldukça zahmetli. Bir de bu sağım saatleri gece yarısına denk gelebiliyor. Sağımhanedeki yetkili olan personel bu söylediklerimizin ne kadarını istekli yapabilir ve sürdürebilir? İşte biz bu riski göze alamadık. Ayrıca sağımhanedeki personel herhangi bir sıkıntı yaşadığında bunu işine yansıtırsa ortaya büyük problemler çıkabilir. Örneğin; Hayvanın memesi ısınmış ve ateşi varsa, o çalışan belki onu fark edemeyebilir. Buradaki küçük detaylar atlanınca hayvanın memesi körelebilir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Lely’nin Süt Sağım Robotunu kullanmayı tercih ettik” diye konuştu. Lely’nin Süt Sağım Robotu ile hayvan başına günlük ortalama 34 litre süt aldıklarını dile getiren Mokan, “Sağım Robotu ile süt verimimiz oldukça yüksek. Geçen sene günlük süt ortalamamız hayvan başına 40 litreydi ama dövizdeki dalgalanma ile protein kaynakları zamlandı ve bu nedenle o yem hammaddelerini kesmek zorunda kaldık. Onları kestiğimiz halde sağım robotu sayesinde yüksek oranda süt alıyoruz. Ayrıca Lely Astronaut sayesinde hayvana herhangi bir şey olduğunda robottan aldığımız verilerle bu sorunun ne olduğunu görüp, anında müdahale edebiliyoruz” diye konuştu.

“Buzağı ölümleri azaldı”

Çiftlikte Lely Astronaut sağım robotunun yanı sıra Lely Juno Yem İtme Robotu, Lely Calm Buzağı Besleme Robotu, Lely Discovery Gübre Temizleme Robotu ve Lely Nautilus Süt Soğutma Tankını kullandıklarını kaydeden Mokan, çiftlik yönetimini Lely ile sağladıklarının altını çizdi ve şunları ekledi. “Süt sağımından buzağı beslemeye, yem itmeden gübre temizlemeye kadar olan tüm işlerimizde Lely’nin robotlarını kullanıyoruz. Lely’nin buzağı besleme robotu ile bence tüm çiftliklerde yer almalı. Lely Calm sayesinde çiftliğimizdeki buzağı ölümlerinin önüne geçtik. Bu konunun herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Buzağıyı elle besleyeceksin, sütü ısıtacaksın, biberonu düzgün yıkayıp, mikrop kaptırmayacaksın, bunların hepsini eksiksiz yapmak imkânsız. Buzağıya içirdiğiniz sütü anne sütünden düşük veya yüksek seviyede yaparsanız buzağı ishal oluyor. Bu nedenle buzağı besleme robotu tüm çiftlikler için ideal bir çözüm.”

Teknik destek ve danışmanlık hizmeti

Lely’den hem ürün hem de hizmet anlamında oldukça memnunuz ifadelerini kullanan Metin Mokan, “Lely’nin servis ve satış sonrası hizmetlerinden gerekli tüm hizmeti alıyoruz. Onun dışında Lely’den teknik anlamda ciddi destek alıyoruz. Baktığınızda bu işin gerçekten kombine bir iş olduğunu gördük. Her iş uzmanlık gerektiriyor. Tohumlaması, yemlemesi, rasyonu, aşılama ve korucu güvenlik olmak üzere tüm konularda Lely’nin teknik ekibinden ciddi danışmanlık hizmeti alıyoruz. Aklımıza takılan tüm soruları Lely’nin ekibi ile çözüme kavuşturuyoruz. Lely’nin hem ürün hem de teknik gerek bilgisi ve hizmet anlamında doğru bir yatırım olduğunun farkındayız. Eğer bir çiftlikte Lely varsa sorun yok demektir” dedi. Mokan, “Çiftlikteki yeni ihtiyaçlarla Lely ile çalışmaya devam edeceğiz. Lely’nin tüm ürünlerini kullanmak isteriz. Fakat öncelikle Lely Vector Yem Robotuna gelecek dönemde sahip olmak istiyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Lely, bize iş gücü olarak çok büyük katkı sağladı ve hata payımızı sıfıra indirdi. Robot teknolojisi sayesinde sistem hiçbir şeyi atlamıyor ve sürprizlerle karşılaşmıyoruz. Lely’nin işinde uzman olmasıyla verimliliğimiz arttı” şeklinde konuştu.

 

Doğru zamanda doğru aksiyonlar

Lely’nin ürün portföyünde, bir süt sığırcılığı işletmesinin ihtiyaç duyabileceği tüm ürünlerin yer aldığını aktaran Lely Türkiye Satış Müdürü Mehmet Erdoğdu, Türkiye pazarına sundukları birçok ürünün Nihat Tarım’da kullanıldığını söyledi. Nihat Tarım’ın, Lely için oldukça uygun bir profile sahip olduğunu aktaran Mehmet Erdoğdu, “Nihat Tarım’dan aldığımız sonuçlardan çok memnunuz. İşletmeye gönül rahatlığı ile gelebiliyoruz ve en önemlisi işletme ile aynı dili konuşabiliyoruz” dedi. Lely Astronaut Süt Sağım Robotunun işletme açısından önemine değinen Satış Müdürü Erdoğdu, “Bir çiftlikte Süt Sağım Robotu kullanılınca sanki o işletmede hiçbir personel olmayacakmış gibi bir algı oluşuyor. Aslında böyle bir şey yok. Mutlaka işletmede personel olması gerekiyor. Çünkü Süt Sağım Robotu size çok sayıda rapor ve veri sunuyor. Dolayısıyla buradaki insanların bu verileri doğru zamanda yorumlayıp, harekete geçmesi gerekiyor. Robot size onlarca parametreyi analiz ederek, olası problemlere bakmanız için sizi uyarıyor. Dolayısıyla doğru zamanda doğru aksiyonlar alınırsa, Süt Sağım Robottan elde edeceğiniz faydayı burada maksimize edebilirsiniz.”

“Müşterilerimizin yanındayız”

Mevzu bahis olan Süt Sağım Robotu ve Lely tarafından uygulanan Serbest Sürü Trafiği yani gönüllü sağım olduğunda, çiftçilerden en çok, ineklerin Süt Sağım Robotuna alışmasına ilişkin sorular almaktayız. Ancak inekler, belirli bir rutin içerisinde yaşayan hayvanlar olduklarından, Süt Sağım Robotuna alışması ile ilgili herhangi bir problem yaşamamaktadırlar. Ancak, Start-Up aşamasında yani Süt Sağım Robotlarının devreye alınmasından sonra ve öncesinde,  inekleri Süt Sağım Robotuna alıştırmakla birlikte esasen işletme sahibini eski alışkanlıklarından vazgeçirip, Süt Sağım Robotları ile çalışmaya alıştırdıklarına dikkat çeken Erdoğdu, müşterilerinin sürekli yanlarında olduklarının altını çizdi ve konuşmasını şu şekilde tamamladı: “İşletmelerin robota alışma entegresyonu sürecinde ve daha sonrasında sürekli çiftçimizin yanındayız. İşletmeye yönetimsel olarak bir takım tavsiyelerde bulunuyoruz, tabi bu tavsiyelere uyup uymamak tamamen işletme sahibine kalan bir durum. Eğer Lely olarak biz müşteri nezdinde güveni kazanmışsak, zaten ve bazı çiftlik yönetimi ile alakalı bazı kararları, işletme ile birlikte alıyoruz ve böylece daha başarılı sonuçlara ulaşmış oluyoruz.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER