19 ülke “SDF Türkiye”ye emanet

26 Aralık 2018 Çarşamba - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

19 ülke “SDF Türkiye”ye emanet
19 ülke “SDF Türkiye”ye emanet

Türkiye’ye önemli bir üretim üssü kazandıran SDF Türkiye, bu yatırımın ardından 19 ülkenin traktör, biçerdöver ve yedek parça satışı ile satış sonrası hizmetler organizasyonunu üstlenerek sorumluluk alanını genişletti. Ayrıca Balıkesir’deki fabrikasında Same ve Deutz-Fahr’ın yanı sıra Lamborgini ve Hürlimann traktörlerini de üretecek olan firma, Avrupa’ya traktör ihraç etmeye başladı

Mehmet Uzunköprü (solda) - Giampaolo Cameli (sağda)

Geçen yıl Türkiye için önemli yatırım kararları alan SDF Grup, şanzıman üretim hattını ve boyahane yatırımını tamamladı. Yedek parça deposunu büyüten ve eğitim merkezini de tamamen yenileyen firma, stok alanını da büyüterek, kısa sürede başarılı yatırımlara imza attı. 2017’nin ilk aylarında başlanan ve bu yıl üçüncü çeyreğinde tamamlanan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan SDF Türkiye CEO'su Giampaolo Cameli, “Balıkesir Gönen’deki fabrikamızın kapasitesi hem iç pazar hem de ihracat için yeterli değildi. Bu nedenle ana merkezimiz geçen yıl Türkiye için önemli bir yatırım kararı aldı. Bu kararın ardından kısa süre içerisinde şanzıman üretim hattı yatırımımızı tamamladık ve üretime başladık. Yedek parça depomuz ve eğitim merkezimizi de tamamen yeniledik. Eğitim merkezimizde sadece Türkiye için değil sorumluluğunu aldığımız çevre ülkelerden gelecek kişilere de eğitim verilecek. Bunun dışında stok alanını büyüttük ve yeni bir boyahane yatırımı yaptık. Tüm bu yatırımlarla fabrikamızın üretim kapasitesini yaklaşık üç katına çıkardık. Sonuç olarak bu yatırımı küçük bir ek yatırım olarak değil, gerçekten Türkiye’ye ve bulunduğumuz sektöre yapılmış büyük bir yatırım olarak görmemiz gerekiyor” dedi.

SDF Türkiye organizasyonuna duyulan güven

Fabrika yatırımının ardından Türkiye’nin çevresindeki 19 ülkenin organizasyonunun SDF Türkiye’ye bağlandığını aktaran Giampaolo Cameli, “Türkiye’deki yönetime ve çalışanlara duyulan güven, sorumluluk alanlarımızın genişlemesine neden oldu” ifadelerini kullanarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “19 ülkenin yönetimi ve distribütörlüklerinin sorumluluğu artık SDF Türkiye takip edecek ve bu ülkelerin yönetimi Mehmet Bey ile ekibinin sorumluluğunda olacak. Bu alınan kararda Türkiye Organizasyonunun elde ettiği iş sonuçları ve başarılı yönetimi etkili oldu. Yeni sorumluluğunu aldığımız bu ülkelerden gelecek talepler, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle SDF Türkiye tarafından organize edilecektir. Sorumluluk alanımızın genişlemesi nedeniyle son 3 aydır yoğun bir şekilde bunun ön çalışmalarını yapıyoruz. Hali hazırda bu ülkelerde olan yapılanmaları ve potansiyeli inceliyoruz ve ülkeleri daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Bu hafta itibariyle distribütörlerimiz Türkiye’ye gelip fabrikayı ziyaret etmeye başladı. Sorumlu olduğumuz 19 ülkede sadece Türkiye’de üretilen ürünler değil, SDF’nin tüm ürünleri satışa sunulacak. Yani SDF’nin İtalya veya Almanya fabrikasında üretilen ürünlerde SDF Türkiye sorumluluğunda distribütörlere iletilecek.”

 

Lamborgini ve Hürlimann üretimi

Fabrika yatırımıyla beraber ihracat hedeflerinin de yükseldiğini ifade eden Giampaolo Cameli,  2018 yılının son çeyreği itibariyle sadece Türkiye’de üretilen ve geliştirilen ürünlerin Avrupa’ya ihraç edilmeye başlandığına dikkat çekti ve şunları ekledi: “Bu yıl Avrupa ülkelerine ciddi anlamda ihracat yaptık. Avrupa’daki bütün ülkelere Türkiye’de ürettiğimiz 4E ve Dorado serilerinin 90 ve 100 beygirlik traktörlerini gönderdik. Ürünlerimiz gerçekten çok beğenildi. Şu ana kadar gelen olumlu tepkilerle beraber ihracat adetlerinin 2019 yılında artacağını görüyoruz. Türkiye’de üretilen ürünler ilk defa Avrupa’da Eima Fuar’ında sergilendi. Ürünlerimize gerek ziyaretçiler gerekse çiftçiler yoğun ilgi gösterdi. Eima’da Avrupa’daki distribütörlere teslim edilmeye hazır ürünler sergilendi.

Eima’dan bahsetmek gerekirse,  Same Frutteto CVT ile 2019 yılının traktörü ödülünü  aldık. Bu traktör yeni patentli özelliği ile dünya da bir ilk oldu. Bunun yanı sıra Türkiye’de artık sadece Same ve Deutz-Fahr değil Lamborgini ve Hürlimann’da üretiliyor. Sonuç olarak bütün markalarımız Türkiye’de üretilmeye başlandı.”

Doğru iş ve strateji

SDF Grup’un Türkiye’de ürün, fabrika ve organizasyon anlamında yatırım yapmasının Türkiye’ye olan inancının önemli bir göstergesi olduğunu ifade eden SDF Türkiye Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü, bu yatırımların aynı zamanda SDF’nin dünyada da büyümesini temsil ettiğini söyledi. Mehmet Uzunköprü, “Türkiye’nin ve sektörümüzün şu anda doğru işlere ihtiyacı var. Pazarda herkes bir şeyler konuşuyor ama maalesef ki söylenenlerin birçoğu gerçekleşmiyor. Bir çoğu ya proje aşamasında kalıyor ya da sadece söylentinin ötesine geçmiyor. SDF Türkiye olarak traktör pazarına girdiğimiz günden bu yana önemli işler gerçekleştirdik ve sektöre değer katma anlamında iyi bir yol aldık. Her zaman doğruyu savunup doğru yolda gitmeyi hedefledik. Zaman zaman eleştirilere maruz da kaldık. Ama sonuçta kazanan Türkiye, Türk tarım sektörü oldu. Uzun yıllardan sonra sektörde gerçek anlamda bir yatırım yapıldı ve SDF Bandırma Üretim Tesisleri devreye alındı. Bu yatırım sadece fabrika, eğitim salonları ve yedek parçayı içermiyor. Son aşamada geldiğimiz noktada İtalya’nın bizi yetkilendirmesiyle bulunduğumuz coğrafyadaki ülkelerin (Yaklaşık 19 ülke) sorumlusu haline getirdi ve artık Türkiye üretim merkezi haline geldi. Bu anlamda Avrupa pazarı dışında da, önümüzdeki aylarda artık komşu ülkeler Azerbaycan, Irak, İran ve Arabistan’dan daha çok ziyaretçilerin Türkiye’ye geldiğini göreceğiz. Bu durum Türkiye’deki fabrikanın ne kadar değerli bir yatırım olduğunu, ihracat anlamında Türkiye’ye neler katabileceğini gösteriyor” dedi. Türkiye pazarına 2013 yılında giriş yaptıklarını ve o günden bugüne kadar ne söylediyseler gerçekleştirdiklerinin altını çizen Uzunköprü, “Biz hiçbir zaman günlük yaşamadık. Her zaman geleceği planladık ve geleceğe yatırım yapma mantığı ile hareket ettik. Onun için belirlediğimiz stratejiler ve koyduğumuz hedeflerde de bugünü kurtaralım mantığı olmadı. Bunun sonucunda da çok ciddi anlamda tek vardiyada 15 bin adet traktör üretebileceğimiz, ihtiyaç olması durumunda 25-30 bin adet traktörün üretilebileceği büyük bir fabrikaya sahip olduk” diye konuştu.

“Takip edilen marka olduk ve olmaya devam ediyoruz…”

Son yıllarda traktör pazarında rekabetin giderek arttığını dile getiren Mehmet Uzunköprü, Avrupa’daki ürünlerin eş zamanlı Türkiye’ye geldiği ve ürün kalitelerinin daha fazla arttığı, motorun, güvenliğin, frenlerin ve şanzımanın daha çok konuşulduğu bir sektörde yer aldıklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Türkiye’de çiftçilerimiz traktör konusunda giderek bilinçleniyor. Bu konuda önemli adımların atılması bizi sevindiriyor. Çünkü sektörün bu duruma gelmesinde bizim de katkımız bulunuyor. Bu etkinin olumlu olarak devam etmesini istiyoruz ve Türkiye ile sektörün kazanması için bir çaba sarf ediyoruz. SDF Grup olarak Türkiye’ye ve sektöre neler kattığımıza odaklanıyoruz. 40 yıllık motorların kullanıldığı bir sektörden artık daha modern daha teknolojik motorların ve şanzımanların traktörlerin üzerine konulduğu bir devreye geçiş yaşayacağız. 2020 yılı itibariyle de Euro 4 motorlara geçişle beraber artık Türkiye’de ciddi anlamda tarımda bir devrim olduğunu hep beraber yaşamış olacağız. SDF olarak biz buna yüzde yüz hazırız. Çünkü ciddi anlamda motor yatırımlarımız var. Şu anda Euro 4 ve Euro 5 motor geçişlerine dünya üzerinde tüm ülkelerde geçebilecek kabiliyetlere sahibiz.” Türkiye’nin artık traktör anlamında çağ atlaması gerektiğini vurgulayan Uzunköprü, “Traktör pazarındaki problemleri bertaraf etmek için kısa vadeli çözümler maalesef ne markayı ne de ülkeyi bir yere götürüyor. Global olabilmek için başarılı çalışmalar yapıp, kaliteli ürünler üretmeniz gerekiyor. Bu anlamda takip edilen marka olduk ve olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz. Birçok marka bizi yatırımlar konusunda da örnekleyecek ve Türkiye ciddi bir değer ve yatırım kazanacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER