Özka, çiftçilerin emek verdiği her yolda yanında

19 Şubat 2019 Salı - 11:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Özka, çiftçilerin emek verdiği her yolda yanında
Özka, çiftçilerin emek verdiği her yolda yanında

Yüzde yüz yerli sermaye ile zirai ve iş makinesi lastiği üreten Özka, Türkiye'nin köklü topraklarından aldığı güçle 70’ten fazla ülkede tarım sektörüne traktör, biçerdöver, römork, bahçe ve tarla lastikleri ile hizmet sunuyor. Yatırımlarını her geçen yıl artırarak ürün yelpazesini genişleten Özka, dayanıklı ve uzun kullanım ömrüne sahip radyal zirai lastikleriyle de çiftçilere yakıt tasarrufu ve sürüş konforu sağlıyor

Kemal Çiftçi - Fabrika Direktörü

Türkiye’nin en büyük lastik fabrikalarından birine sahip olan Özka, ürünlerini 70’ten fazla ülkeye sunmasıyla dikkat çekiyor. Bahçe/tarla, kamyonet - minibüs, römork, traktör ön ve arka, iş makinesi, biçerdöver, forklift, askeri lastik, radyal traktör lastiği ürün gruplarında günlük 130 ton kapasiteyle lastik üreten şirket, 36 kişilik Ar-ge merkeziyle yenilikçi ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Profi Traktör Türkiye olarak zirai ve iş makinesi lastiği üretimi gerçekleştiren markanın Fabrika Direktörü Kemal Çiftçi ile bir araya geldik ve Özka Lastik’in zirai lastik alanındaki çalışmalarını konuştuk.

Özka Lastik ne zaman kuruldu? Kuruluştan günümüze kadar geçen süreçte ne gibi yatırımlar yapıldı?

Kanık Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve lokomotif şirketimiz olan Özka Lastik 1991 yılında kuruldu. 2005 yılında ise lastik üretimimize başlamış olup 2011 yılında yeni üretim ve depo tesisimizi hizmete açtık. Yatırımlarımızla kapasitemizi artırarak radyal traktör lastiğini de geniş ürün gamımıza ekledik. Yüzde 100 yerli sermaye yapımız, Ar-ge Merkezimizde çalışan Türk mühendislerimiz, teknoloji altyapımız ile makine ekipmanlarını ithal etmeden kendi bünyemizde üreterek Türkiye’nin en büyük zirai ve iş makinası lastiği üreten fabrikalarından biri olduk ve halihazırda yaklaşık 900 kişilik bir istihdam sağlamaktayız. ISO 500 genel sıralamasında 2017 yılında 426. sırada yer alan şirketimiz ihracat sıralamasında ise ilk 200 içerisinde bulunmayı başardı.

Üretim çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Ürün gruplarına göre yıllık üretim miktarlarınız nedir?

Zirai ve endüstriyel lastik gruplarında günlük 130 ton kapasiteyle üretim yapıyor, 2020 yılı için günlük üretim kapasitemizi yüzde 55 artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanında inovasyona yatırım yapan bir marka olarak Ar-ge Merkezimiz ile ürün geliştirme projelerine önem veriyor, kurumsal altyapı faaliyetlerimiz kapsamında üretim süreçlerinde dijitalizasyonu sağlama ve verimliliğe yönelik proje planlamalarımız üzerinde çalışıyoruz.

Ürün grubunuzda yer alan lastik modelleri nelerdir? Bu ürünleri kullanım alanları ve özellikleriyle beraber anlatır mısınız?

Toplamda 318 ebatlık geniş bir ürün gamına sahibiz. Zirai kullanım alanları için traktör ön, traktör arka, biçerdöver, bahçe-tarla, römork, radyal traktör lastikleri; endüstriyel kullanım alanları için iş makinesi ve forklift lastikleri üretiyoruz. Ayrıca kamyonet-minibüs ve askeri lastik üretimimiz de mevcuttur.

 

İhracat çalışmalarınız var mı? Üretimlerinizi değerlendirecek olursak daha çok iç Pazar mı yoksa dış pazar ağırlıklı mı çalışıyorsunuz?

Üretimimizin önemli bir kısmını 70’ten fazla ülkeye ihraç ederek 2017 yılında yüzde 440 ihracat büyümesi gerçekleştirdik ve ihracatını en çok artıran şirket olarak 2018’de de dış pazardaki faaliyetlerimiz büyüyerek devam etti. Bunun yanı sıra geniş ürün gamımızla hem iç pazar hem dış pazarda müşterilerimizin ihtiyaçlarını dayanıklı ve uzun ömürlü lastiklerimizle karşılamaktayız.

Özka'nın Tarım (Traktör – tarım makineleri) lastikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yurt içinde tüm zirai ekipmanlarda kullanılan lastikleri üretiyoruz. İç piyasada talep gören bezli lastik dediğimiz, ülkemizde sık kullanılan konvansiyonel üretimimiz ve yurt dışında sıkça kullanılıp, ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan yeni nesil Radyal Lastik üretimimizi artırarak devam ediyoruz. Üretimiyle Türkiye’de en fazla lastik ebadını elinde bulunduran yerli üretici olmakla beraber, ebatlarımızı artırmaya yönelik Ar-ge çalışmalarına devam etmekteyiz.

Tarım sektöründe hangi ürününüz daha çok talep görüyor?

Traktör, Biçerdöver, Römork, Bahçe-tarla gruplarından tüm ürünlerimiz ilgi görmekle beraber, traktör arka lastiklerimiz Türkiye’deki arazi şartlarına uygunlukları ve araçlara olan uyumlarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Yurt dışında ise radyal lastiklerimiz konforlu ve güçlü yapılarıyla çok fazla talep görmektedir. Radyal lastiklerimizin Türkiye’de de yeni araç kullanımlarının artmasıyla daha fazla talep edileceğini öngörmekteyiz.

Tarıma yönelik sunduğunuz lastiklerin özelliklerinden ve çiftçiye sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Zirai lastiklerimiz dayanıklı yapıları ve uzun ömürlü kullanımlarıyla, radyal zirai lastiklerimiz ise dayanıklı yapılarının ve uzun ömürlü kullanımlarının yanı sıra yakıt tasarrufu, konforlu sürüş gibi kazanımlarla çiftçilerimize emek verdikleri her yolda fayda sağlamaktadır.

Özka Lastik'lerini öne çıkartan özellikler ve rakiplerine göre avantajları nelerdir?

Yüzde yüz yerli üretimiyle dünyadaki dev markalarla rekabet eden Özka markamızla; yüksek performans sergileyen, zorlu çalışma şartlarına uygun, uzun süre kullanılabilen lastikler üretiyoruz. Arge Merkezi çalışmalarımız, 900 kişilik istihdamımız, yenilikçi teknoloji ile yürütülen üretim süreçlerimiz, inovatif bakış açımız, kalite politikalarımız ve sektörel tecrübemiz kalitemizin arkasındaki en önemli güçtür. Müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşıma hedefimiz doğrultusunda satış öncesi bilgilendirme ve satış sonrası destek hizmetleri ile müşterinin her zaman yanında olma prensibimiz bizlere önemli bir rekabet avantajı sağlıyor. Zirai ve iş makinesi lastiklerinde güç ve konforun uzmanı olarak konumlandırdığımız ürünlerimizin çeşitliliği ve kolay bulunabilirliği markamızı bir adım daha öne taşıyor.

Müşterileriniz neden Özka markasını tercih etmeliler?

Lastiklerimiz; zor koşullara karşı dayanıklı yapıları, uzun kullanım avantajları, performans/ fiyat dengesiyle dünyanın dört bir yanında güç ve konforu temsil etmektedir. %100 yerli sermaye ile kurulmuş bir dünya markası olmanın verdiği güçle; ürün geliştirme, üretim, lojistik ve satış sonrası destek süreçlerimizi uzmanlık ve kaliteli hizmet anlayışıyla tasarlamakta; toplam kalite yönetimini benimseyerek hammadde girdisinden sevkiyat sonrası kontrolüne kadar tüm süreçlerde ürün ve hizmetlerimizin kalite ve güvenliğini sağlayarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımaktayız.

Doğru lastik seçiminin kriterleri nelerdir?

Öncelikle aracın endüstriyel tasarımına uygun, doğru ebatlarda lastik seçilmelidir. Kullanım alanı önemli bir kriter olduğundan, her lastik kullanım alanına göre tasarlanır. Lastiğin esnek olması konfor sağlar. Traktör lastiğinde maksimum güç sağlamak için tabanın yere daha geniş basması gerekir. Ürettiğimiz Radyal lastikler bu kriterler gözetilerek tasarlanmıştır.

Traktör ve tarım ekipmanlarında lastiğin verimliliğe katkısı nedir?

Seçilen lastiğin araca uygunluğu ve kaliteli olması araç veya ekipmandan alınacak performansı artırarak yakıt tüketimini azaltır. Yanlış lastik tercihleri araca veya ekipmana zarar verebilir, performansı azaltarak yakıt tüketimini artırır. Örneğin; Radyal traktör lastiklerinin tabanı daha geniş olduğundan tutuş gücü fazladır. Çekiş esnasında gücün daha fazla kullanılmasını sağlar. Bu katkıların sonucu olarak, aynı arazide ekipman daha verimli bir şekilde kullanılmış olur. Lastiğin sağlam ve kaliteli olması daha büyük makinalar ile çalışabilme imkanı sunar.

 

Traktör ve tarım ekipmanları genellikle yol dışı koşullarda ve zorlu arazilerde çalışıyorlar, ürünlerinizin bu alanlarda uzun süre çalışabilmesi için ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz?

36 kişilik Ar-ge merkezimizle ürün geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyor, özel diş tasarımlarımız ile kesilmeye karşı dirençli hamur kullanıyoruz. Kopma mukavemetlerini artırmak için, kullanılan maddelerle ve saha araştırmalarımızdan edindiğimiz bilgilere göre yeni çözümler geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz ürünleri son teknoloji ekipmanlarla üretime alıyor, “Sanayide Dijitalizasyon” projelerimizle süreç verimliliğimizi sağlıyor ve her geçen gün gelişime katkıda bulunuyoruz.

Yakıt tasarrufu ile ilgili yaptığınız yenilikler ve çalışmalar varsa bunlardan bahseder misiniz?

Traktör ve iş makinesi için daha uzun ömürlü, dayanıklı ve daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan radyal lastik üretimlerimize önem veriyor, 2020’de Radyal lastik üretim kapasitemizi artırmak üzere yatırım yapıyoruz.

Satış sonrasında ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Müşteri memnuniyeti ve sadakatini üst seviyeye taşıyacak uygulamalarımızla satış sonrası tüm talep, öneri ve şikayetler hususunda müşterimizin yanındayız. Ürünlerimiz 2 yıl boyunca garanti kapsamında olup satış sonrası teknik destek hizmeti veren uzman kadromuz gerek yerinde inceleme yaparak gerekse gelen bildirimleri dikkate alarak 1-10 iş günü içerisinde müşterilerimize danışmanlık, geri dönüş ve çözüm sağlamaktadır.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER