“MF’nin Türkiye’ye güveni tam”

15 Mart 2019 Cuma - 14:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“MF’nin Türkiye’ye güveni tam”
“MF’nin Türkiye’ye güveni tam”

Massey Ferguson Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, Massey Ferguson’un Türk çiftçisinin kalbinde yer etmiş bir marka olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye pazarı, bizim için oldukça önemli ve gelecekte Türkiye’yle ilgili çok ciddi planlarımız bulunuyor” dedi.

Soldan sağa; MF Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta – Massey Ferguson Ülke Satış ve Pazarlama Müdürü Mete Has

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Massey Fergsuson (MF) Bayi Toplantısı”na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Massey Ferguson Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, Türkiye traktör pazarının önemli oyuncuları arasında yer alan ve hem yerli hem de ithal ürünleriyle uzun yıllardır çiftçilerin ihtiyacını karşılayan Massey Ferguson’un Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili Profi Traktör Türkiye’ye özel açıklamalarda bulundu.

“MF, çiftçinin kalbinde yer etmiş bir marka”

Türkiye traktör pazarının zor dönemler geçirdiğini belirterek sözlerine başlayan Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, bu zor günlerin en kısa sürede aşılacağının altını çizerek, Massey Ferguson’un Türkiye pazarına güvencesinin tam olduğunu söyledi. Massey Ferguson’un Türkiye’ye bakış açısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, “Massey Ferguson, Türkiye pazarında önceki yıllardan daha da başarılı olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün nereye giderseniz gidin Massey Ferguson dediğinizde çiftçilerin yüzünde bir gülümseme görürsünüz. Dolayısıyla Massey Ferguson, Türkiye’de çiftçilerin kalbinde yer etmiş bir markadır” dedi.

Çiftçilere ve bayilere destek

Türkiye traktör piyasasında 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanan daralmaya karşı Massey Ferguson’un hayata geçireceği planlarla ilgili konuşan Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, şunları kaydetti: “Massey Ferguson, bayiler için en iyi yatırımdır. Biz her zaman müşterilerimizi ve bayilerimizi destekleyerek, onların yanında yer aldık. Bu desteğimiz eskiden de böyleydi ileride de böyle olacak. İyi günlerde birlikte olduğumuz gibi zor günlerde de onların yanında olacağız. Bayilerimizin yardım ihtiyacı olduğunda biz onlara destek olmak için varız. Türkiye’nin en güçlü markası olmak için buradayız.” Türkiye’nin çok özel ve kendine özgü bir pazar olduğunu ifade eden Francesco Quaranta, “Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu olmak üzere bütün dünyayı dolaştım. Fakat Türkiye’ye benzer başka ülke görmedim. Türkiye’yi anlamak için önce tanımak gerekiyor. Türkiye’de önümüzdeki dönemlerde daha fazla tarım yapılacak, daha fazla çiftçi olacak ve tarım ilerleme kaydedecek. Türkiye’de kültür ve tarım birlikte ilerliyor. Çiftçilik babadan oğula ondan da çocuğuna geçiyor. Bundan dolayı bazı şeylerin gerçekleşmesi daha uzun süre alabiliyor. Bu nedenle de önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de daha büyük çiftlikler göreceğiz. Türkiye’de büyük çiftliklerin devreye alınması, traktör ve tarım ekipmanı sektörüne büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

AGCO Türkiye 2019 yılı bayi toplantısı

Servis ve bayi yatırımları

Massey Ferguson’un Türk çiftçisine hem yerli hem de ithal traktör modelleri sunduğunu aktaran Francesco Quaranta, Türkiye’yle ilgili ciddi planlarının olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Massey Ferguson olarak Türkiye pazarına, Türk çiftçisi için özel üretilmiş küçük beygirli traktörlerin yanı sıra yurt dışından getirdiğimiz yüksek teknolojili ve beygirli traktörlerimizi de sunuyoruz. Türkiye pazarı bizim için oldukça önemli bir pazar ve gelecekte Türkiye’yle ilgili çok ciddi planlarımız bulunuyor. Massey Ferguson’un geçtiğimiz yıllarda Gebze’deki hayata geçirdiği tesis, özellikle yedek parça ve eğitim konusunda müşterimize ve bayilerimize destek çıkma amacıyla yapıldı. Yer ve zamanlama olarak Gebze’deki tesisin açılması, markamıza ve hizmetlerimize destek amaçlıydı ve gücümüze bu yönde ağırlık vermek içindi. Bundan sonraki yatırımlarımız daha çok servis ve bayiler üzerinde şekillenecek.”

“Çiftçilerle mesafemizi sıfıra indirdik”

Massey Ferguson’un Türkiye’de tanınan bir marka olduğuna dikkat çeken Francesco Quaranta, bu marka bilinirliğini daima çiftçilerin yanında yer alarak oluşturduklarını söyledi. Başkan Yardımcısı Francesco Quaranta, “Massey Ferguson olarak hiçbir zaman müşterilerimizi yarı yolda bırakmadık. İllaki sorunlar olmuştur ama sorunu çözmek için her zaman müşterilerimizin ve bayilerimizin yanında yer aldık. Çiftçi ile üreticinin ilişkisi evlilik gibidir. Evlilikte nasıl iki taraftan birisi diğerini üzerse veya incitirse evlilik bitecek duruma gelir. Bizimde çiftçilerle olan ilişkimiz bu şekildedir. O yüzden çiftçimizi üzme ve kıracak şekilde davranma lüksümüz yok. İlişkiyi bozmak çok kolaydır. Fakat tekrar düzeltmek daha zor iştir. Massey Ferguson olarak bu prensip çerçevesinde düşünüyor ve hareket ediyoruz. Pazarda en çok tanınan ve bilinen marka olmanın sırrı müşteriye yakın olmaktır. Massey Ferguson olarak müşteriyle aramızdaki mesafeyi mümkün olduğunca sıfıra indiriyoruz. Bu ilişkinin ilerlemesi için en iyi en iyi strateji budur. Biz bu stratejiyi son çeyrekte de gösterdik/ uyguladık. En zor dönemde bayi ve müşterilerimizin yanındaydık. Diğer firmalar gibi hiçbir şey yokmuş gibi davranmadık ve pazardaki gelişmeleri beklemeye girmedik” dedi. Konuşmasının son bölümünde yeni ürünle ilgili değerlendirmede bulunan Francesco Quaranta, yeni bir şeylerin olacağını, fakat çıkacak kanunlara göre bu yeniliklerin değişiklik göstereceğini belirtti ve Massey Ferguson olarak bu süreçte doğru tercih yapacaklarını sözlerine ekledi.

2019 yılı bayi toplantısı

2019 yılına iyi bir başlangıç yapmak ve planları bayilerle paylaşmak için bir arada olduklarını ifade eden Massey Ferguson Ülke Satış ve Pazarlama Müdürü, her yıl geleneksel olarak düzenlenen bayi toplantısına bu yıl katılımın yoğun olduğunu söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu: “2019 yılına herkes gibi, küçülmeye devam edecek bir pazar öngörüsüyle giriyoruz. Ama unutmayalım ki bu yıl için tahmin edilen pazar rakamı, bundan 5-10 yıl önce “iyi” olarak nitelendirdiğimiz bir pazar seviyesidir. Bunun sonucu olarak da planlamalarımızı ve hedeflerimizi belirledik. 2018 yılının 2. yarısında gösterdiğimiz gibi, bu yıl da azalan pazarda artan bir pazar payı grafiği yakalamak istiyoruz. Ama geçmişte bazı markaların yaptığı gibi sadece agresif satış politikalarıyla pazar payı artırmak değil, bayilerimiz başta olmak üzere karlılığımızı artırarak ve risklerimizi azaltarak büyümeyi planlıyoruz. Trafik kayıtları resmi rakamlar henüz açıklanmadı ama ocak ayı herkes açısından, sadece bizim sektör değil tüm sektörler açısından da geçen yılın çok gerisinde tamamlandı. Umuyorum seçim sonrası bu atmosfer olumlu yönde değişecektir. Ama olumlu olsa bile, seçim sonrası Ramazan ve yaz dönemi takip ettiğinden, tüm sektörlerin toparlanmasının ikinci yarıya kalacağını düşünmekteyim.”

Daralan pazarda başarılı çalışma

Pazardaki daralmaya karşı sahip oldukları güçlü bayi teşkilatı ile önemli işler başardıklarını ifade eden Satış ve Pazarlama Müdürü Has, “Başarımız, bayilerimizle başlattığımız uzun soluklu bir stratejinin sonucu. Özetlemek gerekirse; yılın ilk yarısı Ulusal Tip Onay yönetmeliğinde yapılan uygulama değişikliği nedeniyle ithal traktörlerin ithalatı için son süre 31 Aralık 2017 verilmişti. Daha sonra bu süre 4 ay uzatılsa da bir çok firma gibi biz de 2017 sonunda yıl bitmeden erken davranarak tüm traktörlerimizi ithal ederek bayilerimize geniş finansal imkanlarla birlikte sevk ettik. 2018 yılına ciddi stokla giren sektörümüzde, kurlardaki aşırı dalgalanma ve erken seçimle başlayan piyasadaki aşırı durgunluk, seçim sonrası yaşanan devülasyon ve enflasyon artışıyla, neredeyse satışlar durma noktasına geldi. Bu dönemde rakiplerimiz agresif kampanyalarla satışlar yapmaya çalışırken, bizler ise yeterli stoğa sahip ve pazara hazır olan bayilerimize bazı özel finansal destekler ve imkanlar sunmaya devam ettik. Bu onların hem nakit döngüsünü destekledi, hem de perakende satışlarını hızlandırdı. En azından zor pazarda ayakta kalabilmelerini ve para kazanmayı başarmalarını sağladı. Artan kur ve maliyetlerle hemen hemen tüm rakiplerimiz fiyatlarını artırırken, biz en başta yer alarak, artan kurlara inat, eski kurlardan kampanya yaparak bayi ve müşterilerimize bu zor dönemde destek olduk.  Kısaca enflasyonla ve artan kurlarla mücadele Massey Ferguson olarak en başta yer aldık. Destekler vererek, müşterilerimize ve bayilerimize büyük kolaylıklar sunarak, pazar payımızı da artırmayı başardık. Bunu da baştan söylemeye çalıştığım gibi, bize inanan ve güvenen bir firmamız ve üst düzey yöneticilerimiz ve de markasına sadık güçlü bayi teşkilatımıza borçluyuz” dedi.

2019 hedefleri

Konuşmasının son bölümünde 2019 yılı hedefleriyle ilgili açıklamada bulunan Has, şunları kaydetti: “Yapılan hataların en büyüğü anlık ve devamı gelmeyen aksiyonlar almak bana göre. Kısaca günü kurtarmak hatası. Sürdürülebilir bir büyüme ve strateji izlemek başarıyı da getiriyor. 2019 yılı ekonomik anlamda çok daha zorlu bir yıl olacak. Ama tüm bunlara rağmen 2019 yılında da elimizden geldiğince, vermiş olduğumuz destekler ve yürüttüğümüz taktik pazarlama faaliyetlerini devam ettirmeye çalışacağız. Enflasyona ve artan kurlara inat her zaman çiftçilerimizin ve bayilerimizin yanında olacağız. Başkan Yardımcımız Sayın Francesco Quaranta da konuşmasında bundan sonraki yatırımlarımızın, çiftçilerimize sunduğumuz hizmetler ve bayilerimiz üzerine olacağına dikkat çekti.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER